Wizyta u stomatologa – najważniejsze aspekty profilaktyki
Wizyty u lekarza stomatologa dla większości osób kojarzą się z czymś bardzo nieprzyjemnym – przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim strach przed stomatologiem. Niestety okresowe kontrolę oraz profilaktyka jest jedynym rozwiązaniem, aby utrzymać stan zębów oraz jamy ustnej w idealnym stanie.
Dentystę powinno odwiedzać się mniej więcej raz na pół roku – pozwala to na wczesne wykrycie zmian oraz ubytków w zębach i podjęcie leczenia.
Każdy pacjent ma możliwość dowolnego wybrania dentysty do którego będzie uczęszczał. Przed podjęciem decyzji bar to jest dowiedzieć się jak najwięcej na temat renomy kliniki, lekarzy stomatologów oraz sprawdzić jakie usługi gwarantuje wybrana przychodnia stomatologiczna. W przypadku dzieci najlepszym rozwiązaniem jest wybór specjalisty, który specjalizuje się w stomatologii wieku dziecięcego, ponieważ stomatolog dziecięcy wykazuje odpowiednie podejście do małych pacjentów oraz posiada odpowiednio wyposażony gabinet. Zazwyczaj na wizytę dziecka stomatolog dziecięcy może poświęcić znacznie więcej czasu, aniżeli w przypadku pacjenta dorosłego. co przekłada się na większy komfort w trakcie wizyty oraz skutecznie zmniejsza strach. Już od najmłodszych lat warto wyrabiać w dziecku pozytywne nawyki oraz nie straszyć go dentystą i nie traktować wizyt jako zbędnej konieczności – kontrole powinny być wykonywane już od momentu skończenia przez dziecko 1 roku życia. Dzięki temu dziecko oswoi się z gabinetem lekarskim, uzyska stosowne do swojego wieku instrukcje dbania o zęby oraz w przyszłości chętnie będzie przychodziło na kontrolne wizyty.
Fachowa opieka dentystyczna? Sprawdź mcs-przychodnia.pl
Podczas okresowym wizyty u stomatologa dentysta robi standardowe przegląd zębów oraz ewentualnie wyznacza zęby do leczenia. W większości przypadków ubytki można wyleczyć zakładając plombę. W sytuacji, kiedy stan zęba jest bardzo złe konieczne może być wykonanie leczenia kanałowego bądź leczenia pod mikroskopem. W przypadku konieczności usunięcia zęba czasami niezbędna jest konsultacja z chirurgiem – ponieważ to właśnie chirurgia stomatologiczna odpowiada za ekstrakcję (wyrwanie) zęba. Usunięcie zęba jest uznawane za ostateczność i stosowane jest wyłącznie wtedy, kiedy inne metody leczenia okażą się nieskuteczne.