Pasta ortodontyczna – niezbędna przy aparacie na zęby

Pasta do zębów to, obok dobrze dopasowanej szczoteczki, jeden z ważniejszych produktów do codziennej higieny jamy ustnej. Warto dobierać ją zależnie od aktualnych potrzeb. Leczenie ortodontyczne stałym aparatem nazębnym to właśnie czas, gdy zęby wymagają szczególnej ochrony. Jak wybrać najlepszą pastę ortodontyczną?

Leczenie ortodontyczne – wyzwanie dla prawidłowej higieny

Leczenie ortodontyczne to zwykle długotrwały proces, w trakcie którego pojawiają się trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Aparat ortodontyczny przymocowany do zębów na stałe sprawia, że usunięcie resztek pokarmu oraz osadu nazębnego wymaga szczególnej uwagi. Łuki i zamki umieszczone w jamie ustnej zdecydowanie utrudniają mycie zębów z aparatem ortodontycznym.

Brak skrupulatnej dbałości o utrzymanie czystości jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego może mieć przykre konsekwencje. Przede wszystkim, zwiększa ryzyko pojawienia się zmian na tle próchniczym oraz wystąpienia nadwrażliwości zębów. Wzrasta także ryzyko stanów zapalnych dziąseł. Często pojawia się uczucie nieświeżego oddechu, zwłaszcza gdy zabiegom pielęgnacyjnym nie poświęca się wystarczająco dużo czasu. Niedostateczna pielęgnacja sprzyja ponadto występowaniu przebarwień na zębach.

Pasta przy aparacie na zęby powinna zostać zatem dobrana w taki sposób, by działać wielokierunkowo.

Czym myć zęby z aparatem ortodontycznym?

W przypadku pacjentów ortodontycznych standardowe produkty higieniczne są niewystarczające, by utrzymać czystość zarówno zębów, jak i drobnych elementów aparatu. Jaka pasta będzie najlepsza do higieny aparatu ortodontycznego?

Skuteczną ochronę przed podrażnieniami w jamie ustnej oraz próchnicą zapewni taka, która w swoim składzie łączy fluor oraz izomalt. Jej codzienne stosowanie przez osoby noszące stały aparat ortodontyczny wzmocni szkliwo i zabezpieczy je przed próchnicą oraz ustrzeże przed powstawaniem przebarwień.

Korzystnie, gdy pasta do zębów przy aparacie ortodontycznym zawiera również substancje dodatkowe takie jak: bisabolol, witamina E czy aloes, które gwarantują uzyskanie efektu kojącego i łagodzącego podrażnienia. Przynosi to odczuwalną ulgę, zwłaszcza na początku terapii ortodontycznej.

Dobra ortodontyczna pasta do zębów posiada jeszcze jedną bardzo ważną cechę, czyli żelową konsystencję. Znacznie ułatwia to rozprowadzenie pasty wokół elementów aparatu, a niewielka zdolność do pienienia pozwala na dłuższe szczotkowanie. Jej regularne stosowanie pozostawia przyjemne uczucie świeżości i czystości w jamie ustnej dzięki przyjemnemu miętowemu smakowi.

Dokładnie czyści zęby, redukuje płytkę bakteryjną i wzmacnia szkliwo. Sprawdź pastę ortodontyczną  https://www.sunstargum.com/pl/produkty/ortodoncja/gum-ortho-pasta-do-zebow.html 

Warto także zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej szczoteczki. Poleca się w tym przypadku modele z włosiem wyciętym w literę V. Tak zaprojektowana szczoteczka dokładnie usuwa osad z powierzchni zębów oraz delikatnie czyści zamki i łuki aparatu bez ryzyka ich uszkodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *