Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe wykonywane pod mikroskopem należy do najnowocześniejszych oraz najskuteczniejszych zabiegów stomatologicznych. Oferuje wiele możliwości terapeutycznych w przypadku bardzo nietypowej anatomii zęba, przynosząc tym samym korzyści zarówno stomatologom, jaki pacjentom. Na łączne koszty zabiegu wpływa przede wszystkim ilość oraz poziom skomplikowania kanałów leczonego zęba. Na czym jednak tak naprawdę polega endodoncja mikroskopowa?
Przebieg mikroskopowego leczenia kanałowego
Za sprawą stałego rozwoju technologicznego medycyna oferuje obecnie dostęp do urządzeń znacząco ułatwiających realizację wielu złożonych zabiegów. Pozwalają one lekarzom na odnoszenie znaczących sukcesów klinicznych, a jednocześnie spełnianie oczekiwań pacjentów. Dynamiczny postęp odnotowany został także w wielu dziedzinach stomatologii. Zastosowanie w leczeniu kanałowym wysokiej klasy mikroskopu operacyjnego, pozwala na uzyskanie pełnego wglądu do wnętrza komory zęba oraz jego kanałów korzeniowych. Ze względu na niewielkie rozmiary, elementów tych nie da się dostrzec gołym okiem. Mikroskop jest w stanie zajrzeć do wnętrza kanałów korzeniowych, dzięki czemu stomatolog może dokonać ich szczegółowej oceny. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak kształt, długość czy obecność ewentualnych uszkodzeń ściany korzenia, np. w postaci przedziurawienia lub pęknięcia.
Zalety zabiegu endodoncji mikroskopowej
Endodoncja mikroskopowa gwarantuje nie tylko większą widoczność. Takie rozwiązanie zapewnia również:
- krótszy czas leczenia,
- precyzję,
- dokładność
- szczelność wypełnienia kanałów,
- brak infekcji kanału przez drobnoustroje znajdujące się w ślinie.
Wykorzystywany mikroskop daje również lekarzowi pewność wykonywania pracy w odpowiedniej, ergonomicznej pozycji. Właściwe ustawienie pozwala też na uzyskanie jednolitego, równomiernego oświetlenia całego pola operacyjnego. Zazwyczaj mikroskop wykorzystywany do leczenia kanałowego daje powiększenie 6-25x. Posiada silne źródło światła i lokowany jest na odpowiednim wysięgniku, umieszczanym tuż nad głową pacjenta. Przeprowadzanie endodoncji w takich warunkach znacząco podnosi jakość wykonywanej pracy, a także ułatwia postępowanie w przypadku konieczności dokonania reendo (powtórnego leczenia kanałowego).
Wskazania do endodoncji mikroskopowej
Leczenie kanałowe pod mikroskopem podejmowane jest w bardzo wielu przypadkach.
Wykonuje się je na przykład. w celu:
- leczenia zębów po urazach, z niezakończonym rozwojem korzenia lub wykazujących resorpcję korzeni,
- usuwania wkładów korono-korzeniowych odlewanych i prefabrykowanych,
- usuwania kanałów zakrzywionych, zobliterowanych oraz trudnych do zlokalizowania,
- usuwania złamanych narzędzi,
- zamykania kanałów korzeniowych,
- zamykania perforacji dna komory,
- diagnozowania pęknięć dna komory i złamań korzenia.
Mikroskop wykorzystywany jest również w stomatologii zachowawczej. Ułatwia wykonywanie przeglądu uzębienia, a tym samym rozpoznawanie wczesnych zmian próchnicowych na powierzchni zębów stycznych. Endodoncja mikroskopowa pozwala również na opracowanie wszystkich ubytków próchnicowych oraz oczyszczenie zęba, bez równoczesnego naruszenia tkanek zdrowych.
Korzyści wynikające z leczenia kanałowego mikroskopowego
Za sprawą nieustannego postępu w dziedzinie endodoncji, zęby przeznaczone wcześniej do ekstrakcji mogą być obecnie efektywnie leczone. Poddanie się mikroskopowemu leczeniu kanałowego pozwala często na wyeliminowanie konieczności wykonywania zdjęć rentgenowskich. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu sprawia, że endodoncja mikroskopowa może być wykonana nawet podczas pojedynczej wizyty. Taka forma leczenia jest bardzo bezpieczna i precyzyjna, a przy tym niemal bezbolesna. Zabieg przeprowadzany jest na znieczuleniu miejscowym i nie wywołuje dużego dyskomfortu. Pacjent pozostaje w pozycji leżącej, co dodatkowo pozytywnie wpływa na jego samopoczucie. Takie ułożenie osoby poddającej się endodoncji mikroskopowej okazuje się najbardziej odpowiednie także z czysto fizjologicznego punktu widzenia.
Koszty leczenia kanałowego mikroskopem
Przeprowadzenie endodoncji mikroskopowej nie należy do najtańszych zabiegów. Koszty takiej formy leczenia kanałowego wahają się od trzystu do nawet tysiąca złotych. Cena ta determinowana jest przede wszystkim liczbą oraz poziomem skomplikowania kanałów zębowych. W przypadku leczenia zęba trzonowego może ich być nawet kilka, przez co koszt zabiegu jest wyższy. Nieco taniej wypada endodoncja mikroskopowa siekacza, który zwykle jest jednokanałowy. Jeszcze więcej płaci się za wykonanie powtórnego leczenia kanałowego mikroskopem – od sześciuset do nawet półtora tysiąca złotych. W każdym przypadku cena rekompensowana jest jednak efektywnością zabiegu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu, zazwyczaj nie jest konieczne odbycie wielu wizyt. Specjalistyczny mikroskop pozwala na skuteczne powiększenie leczonego zęba. Umożliwia tym samym bardzo dokładne oczyszczenie systemu kanałowego, co w największym stopniu decyduje o powodzeniu terapii.
Artykuł powstał przy merytorycznym wsparciu firmy Allecoudent, oferującej leczenie endodontyczne, o którym możesz przeczytać więcej na stronie: http://www.allecoudent.pl/oferta/endodoncja-poznan