Zakup odzieży do MMA: na co zwrócić uwagę?
Coraz więcej Polaków pasjonuje się MMA, czyli mieszanymi sztukami walki. I nie chodzi tu wyłącznie o biernych widzów kolejnych gal, ale również osoby, które pragną samemu zająć się tą sztuką walki. Wzrost zainteresowania MMA nie umknął producentom odzieży sportowej, którzy oferują coraz bogatszy wybór ubrań właśnie do tej dyscypliny. Problem w tym, że tak duża selekcja może przyprawić laika o prawdziwy zawrót głowy. Jak właściwie dobrać odzież treningową do MMA, żeby się nie naciąć?
Mieszane sztuki walki z każdym kolejnym rokiem stają się w Polsce coraz popularniejsze. Skąd to rosnące zainteresowanie? Na pewno duża w tym zasługa Mariusza Pudzianowskiego, ale swoje zrobiła też obowiązująca w tym sporcie zasada „wszystkie chwyty dozwolone” (prawie) – to właśnie ona sprawia bowiem, że MMA jest sztuką walki najbardziej zbliżoną do starć ulicznych. Zawodnicy mogą stosować w ringu elementy boksu, kick-boxingu, zapasów, a nawet karate czy taekwondo. Co tu dużo mówić: połączenie technik z zakresu różnych sztuk walki wręcz zaowocowało powstaniem naprawdę wybuchowej mieszanki.
Jaką odzież do MMA wybrać?
Rosnąca liczba fanów MMA to niezwykle łakomy kąsek dla firm z branży tekstylnej. Producenci ubrań sportowych szybko dostrzegli potencjał drzemiący w nowej dyscyplinie i od tego czasu starają się stale poszerzać swoją ofertę odzieży do MMA. Konkurencja na rynku jest spora, ale to akurat bardzo dobra wiadomość dla miłośników mieszanych sztuk walki, bo ostra rywalizacja o klienta wymusza na firmach odzieżowych nieustanne podnoszenie jakości ubrań. A jakość ma w przypadku odzieży do MMA ogromne znaczenie, bo bezpośrednio wpływa na komfort i wydajność wykonywanych przez nas ćwiczeń. Rzecz jasna na kilka pierwszych treningów możemy udać się w najzwyklejszym t-shircie i spodenkach, ale na dłuższą metę będziemy potrzebować specjalistycznej odzieży.
Zawodnicy MMA najczęściej walczą w specjalnych spodenkach do grapplingu, bo zapewniają one dużą swobodę ruchu. Wszystko dzięki rozciętym u dołu nogawkom. Długość tego typu spodenek również nie jest bez znaczenia. Grapplingi sięgają bowiem przeważnie do kolan, co bywa niezwykle pomocne w trakcie pojedynków z kick-boxerami, którzy często obijają uda. Uwaga: spodenki grapplingowe są przeważnie luźne i obszerne, więc jeżeli preferujemy ubrania bliższe ciału, to powinniśmy się raczej zaopatrzyć w elastyczne spodenki Vale Tudo. Mają one tę przewagę, że przylegają do ciała, dzięki czemu przeciwnik nie może za nie złapać.
Dół omówiony, ale co z górą? Otóż większość profesjonalnych zawodników walczy „z gołą klatą”, niemniej w trakcie intensywnych treningów na macie lepiej mieć na sobie rashguard. Jak sama nazwa wskazuje, podstawową funkcją tego typu odzieży jest ochrona ciała przed obtarciami, infekcjami skórnymi i właśnie wysypką. Poza tym profesjonalne rashguardy regulują temperaturę ciała, poprawiają pracę mięśni i przyspieszają regenerację po ciężkim treningu.
Uwaga: przy doborze odzieży do MMA należy sprawdzić, czy została ona wykonana z materiału termoaktywnego. Warto też wybierać ubrania posiadające płaskie szwy, bo nie podrażniają one ciała w trakcie użytkowania.