Planujesz aktywne wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu!
Kitesurfing na Sycylii? Rower na Majorce, a może hiking w słowackich Tatrach? Niezależnie od tego, których z tych lub innych sportów planujesz uprawiać w najbliższe wakacje – powinieneś mieć ze sobą dobre ubezpieczenie. Sprawdź, jak wybrać dobrą polisę na wakacje, by uniknąć rozczarowania, kiedy dojdzie do wypadku.
1. Z polisą turystyczną
Firmy ubezpieczeniowe oferują osobom uprawiającym sport różnego typu polisy. Niektóre oferowane są w ramach ubezpieczeń turystycznych, inne to produkty typu „stand-alone”, czyli sprzedawane jako samodzielony produkt. Ubezpieczenia oferowane w ramach polis turystycznych to polisy przeznaczone dla osób, które przy okazji wyjazdu na wakacje chcą amatorsko uprawiać sport, czyli przykładowo pojechać na przejażdżkę rowerem czy popływać na desce windsurfingowej. Jeżeli w trakcie takiego uprawiania sportów ulegniemy wypadkowi – wówczas ubezpieczyciel zapewni pokrycie kosztów leczenia, transportu i dodatkowo otrzymamy odszkodowanie z tytułu wypadku. Tego typu polisy działają tylko za granicą, co wynika z charakterystyki tego typu produktów. Plusem tego typu ubezpieczenia jest natomiast to, że wiele nie kosztuje, a możemy czuć się z nim bezpiecznie jadąc za granicę.
2. Ubezpieczenia dla sportowców
Druga kategoria produktów to odrębne ubezpieczenia dedykowane sportowcom. Mogą to być polisy przeznaczone dla osób uprawiających wybraną dyscyplinę sportową (np. biegaczom) lub osobom, które uprawiają różne dyscypliny – zarówno wyczynowo jak i profesjonalnie. Polisy te działają zazwyczaj zarówno w Polsce jak i za granicą, a zapewniana i ich ramach ochrona jest znacznie szersza. Może zatem obejmować zarówno NNW, jak i ubezpieczenie rezygnacji z uczestnictwa w imprezach sportowych, zwrot kosztów rehabilitacji, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie sprzętu sportowego, ale też zwrot kosztów leczenia czy dzienne świadczenia szpitalne.
3. Amatorsko lub profesjonalnie
Warto również wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe rozróżniają uprawianie sportów. Nie chodzi tu tylko o podział na dyscypliny, ale też poziom zaawansowania i charakter ćwiczeń. Ubezpieczenie może zatem obejmować ochroną osoby uprawiające sport amatorsko (dotyczy to większości z nas), wyczynowo lub profesjonalnie. Wybierając polisę warto sprawdzić, dla jakiej kategorii sportowców przewidziana nasza polisa. Wyczynowo uprawia się sport w sekcjach lub klubach sportowych polegających na regularnym uczestnictwie w treningach, obozach lub imprezach sportowych. Tego typu aktywność nie wiąże się jednak z otrzymywaniem wynagrodzenia. Profesjonalne uprawianie sportu to już kategoria dla najwęższej grupy osób, która w związku z wykonywaną przez siebie aktywnością otrzymuje wynagrodzenie. Nie ma przy tym znaczenia, czy uprawiana dyscyplina jest zespołowa, czy indywidualna. Amatorskie uprawianie sportów to aktywności fizyczne, których celem jest odpoczynek i rozrywka jako forma czynnego wypoczynku – bez uczestnictwa w zorganizowanych treningach czy celem zarobkowania. Ubezpieczenie podróży obejmuje najczęściej ochroną amatorskie uprawianie sportów, ewentualnie możliwe jest dokupienie opcji dodatkowych związanych z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. Polisy dedykowane sportowcom mogą obejmować ochroną zarówno amatorskie jak i zawodowe, czy profesjonalne uprawianie sportów.
4. Różne dyscypliny
Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie podchodzą to definiowania kategorii sport w swoich umowach. Czasami polisa turystyczna określa je po prostu ogólnym wyrażeniem sporty amatorskie, inne wyraźnie określają jakie dyscypliny są w ramach polisy chronione, a które nie. Do popularnych dyscyplin obejmowanych ochroną należą jazda na rowerze, jazda na rolkach, tenis ziemny i stołowy, pływanie, siatkówka plażowa, czy koszykówka, narciarstwo, czy snowboard itp. W przypadku ubezpieczeń dla sportowców na rynku można spotkać produkty dedykowane jednej dyscyplinie – np. ubezpieczenie Run&Fun, które przeznaczone jest dla osób uprawiających bieganie, ale też szerzej – różnym dyscyplinom. Przed zawarciem umowy dobrze jest się zatem upewnić, czy kupowana przez nas polisa na pewno obejmuje ochroną, a jeżeli tak w jakim zakresie uprawianą przez nas aktywność sportową.
5. W Polsce, czy za granicą
Ubezpieczenie wakacyjne działa tylko za granicą, natomiast ubezpieczenia dedykowane sportowcom mogą mieć różny zakres terytorialny. Przykładowo Grupa Europa oferuje NNW dedykowane sportowcom, które działa zarówno w Polsce, jak i za granicą, na różnych kontynentach. Niezależnie od tego, czy planujemy sportowe wakacje w polskich górach, maraton w USA, czy wspinaczkę w Japonii – tego typu polisa jak najbardziej będzie nas chroniła. Inaczej jest w przypadku polis turystycznych – te działają tylko poza granicami kraju. Może to być europejskie ubezpieczenie podróży, ale też polisa obejmująca zakresem cały świat. Ważne więc jest, by dobrać polisę NNW odpowiednią do swoich aktualnych potrzeb.
6. Sport, czy nie sport?
Do kategorii sportów mogą zaliczać się różne aktywności, które nie zawsze samodzielnie określimy mianem dyscypliny sportowej. Chodzi tu przykładowo o grę w paintball, która przez niektóre firmy jest tak właśnie jest traktowana. Zanim więc ruszymy na bitwę na wypełnione farbą kulki – na wszelki wypadek warto przeanalizować warunki naszego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie jest bardzo wazne
Zwlaszcza jesli planuje sie wakacje za granica kraju
Co do ubezpieczenia to indywidualny wybur. Z reguly sie przydaje lecz iu tak malo kto z tergo korzysta .