Perły listy dziedzictwa UNESCO – Argentyna

Argentyna to bezapelacyjnie jeden z najistotniejszych krajów w skali obu Ameryk. Nie tylko ze względu na ogromne obszary terytorialne. Posiada również niebagatelny wpływ na światową kulturę, a współcześnie nawet sport. Poniżej przedstawimy trzy miejsca, które znalazły się na liście dziedzictwa organizacji UNESCO.

Miejscem wręcz wymarzonym dla miłośników przyrody będzie z pewnością tamtejszy Park Narodowy Los Alerces. Obszar ten przekształcono w park narodowy w 1945 roku. Choć Argentynę kojarzymy raczej z upalnych i słonecznych dni, akurat na tym konkretnym terenie mamy raczej do czynienia z klimatem zimnym, tożsamym bardziej dla krajów skandynawskich. Park zlokalizowany jest na obszarze ponad dwóch i pół tysiąca kilometrów. Znajdują się tam przede wszystkim tak zwane lasy waldiwijskie. Są to tereny zielone, w których dominującymi drzewami są cyprysy patagońskie. To właśnie ich ochronie służy włączenie obszaru na południu kraju na listę parków narodowych w Argentynie. UNESCO umieściło Los Alerces na swej liście stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku.

Również na południu kraju z tym, że na jego zachodnim krańcu, znajduje się atlantycki półwysep Valdés. Swą nazwę zawdzięcza on nazwisku jednego z ministrów Królestwa Hiszpanii, w czasach, gdy Argentyna była terytorium zależnym od państwa ze stolicą w Madrycie. Sam półwysep odkryto w końcówce XVIII stulecia. Jego obszar jest miejscem, w którym żyje i rozmnaża się wiele morskich ssaków jak lwy morskie oraz foki. Do lat 80 ubiegłego wieku polowania na te gatunki były zresztą tak szeroko zakrojone, że w obawie przed całkowitym ich wyginięciem na tych terenach oficjalnie zakazano tego procederu. Osadnicy zamieszkujący ten teren jako pierwsi, trudnili się również na przykład hodowlą bydła. Współcześnie obszar półwyspu pełni również rolę rezerwatu, by ochronić tamtejszą przyrodę, a także wspomniane już, jak i inne gatunki zwierząt. UNESCO wpisało opisywany region na swą listę w 1999 roku.

Niesamowitym świadectwem istnienia człowieka na tych terenach może być Cueva de las Manos, co na język polski możemy przetłumaczyć jako Jaskinia Dłoni. Nazwa ta nie jest zresztą w żaden sposób przypadkowa. W jej wnętrzu zostały odciśnięte ślady dłoni oraz malowidła przedstawiające zwierzęta i ludzi. Ich powstanie szacuje na okres nawet kilkunastu tysięcy lat. Jaskinię również umieszczono na liście dziedzictwa w 1999 roku.

Jeśli zdecydujemy się na podróż do Argentyny, nie powinniśmy też zapomnieć o zabraniu ze sobą gotówki. Warto być przygotowanym na ewentualne problemy z płatnością kartą bądź telefonem. Jednym z wariantów wymiany waluty może być kantor online. Cała transakcja zajmie kilka minut, oszczędzając konieczności wychodzenia z domu. Przesyłka z wymienioną gotówką nie musi być dostarczona jedynie na adres domowy. Równie dobrze będzie można odebrać ją we wskazanym punkcie (np. kiosk Ruchu). Możliwy jest także odbiór w kantorze, aby zapoznać się z ofertą naszego punktu wymiany walut, więcej dowiesz się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *