Jaki termometr do mierzenia temperatury wybrać?

Kontrola ciepłoty ciała ma kluczowe znaczenie dla oceny stanu zdrowia. Optymalnie temperatura ciała człowieka wynosi 36,6°C (mierzona pod pachą). W przypadku przeziębienia lub grypy często występuje stan podgorączkowy: od 37,1°C do 38°C. Jeżeli natomiast temperatura ciała wzrasta powyżej 38°C, wymaga przyjmowania leków przeciwgorączkowych. Zapobiegają one przegrzaniu organizmu, które jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet grozi śmiercią. Z tego powodu w każdym domu powinien znajdować się termometr do mierzenia temperatury.

Rodzaje termometrów do mierzenia temperatury

W przypadku kontroli ciepłoty ciała człowieka najpopularniejsze są 3 rodzaje termometrów:

  • Termometry cieczowe – klasyczny, tani termometr z cieczą termostatyczną (niegdyś rtęcią, a aktualnie z alkoholem lub galinstanem). Nie wymaga wymiany baterii i charakteryzuje się prostą obsługą. Musi mieć kontakt z ciałem i najlepiej sprawdza się do mierzenia temperatury pod pachą. Ze względu na to należy sterylizować go po użyciu. Jest podatny na uszkodzenia i charakteryzuje się długim pomiarem do 10 minut. Po odczycie termometr należy strząsnąć.
  • Termometry elektroniczne dotykowe – podobnie jak termometry cieczowe wymagają kontaktu z ciałem, aby zarejestrować temperaturę, dlatego należy je sterylizować. W przypadku termometrów elektronicznych pomiar jest jednak znacznie szybszy i wynosi średnio 10-15 sekund. Ze względu na to termometru można użyć zarówno pod pachą, jak i w ustach. Należy zwrócić uwagę na to, że termometry elektroniczne są podatne na pole elektromagnetyczne, które może fałszować ich pomiary. Są nieco droższe i wymagają wymiany baterii.
  • Termometry bezdotykowe na podczerwień – gwarantują najszybszy odczyt temperatury w kilka sekund. Wystarczy ustawić termometr w odpowiedniej odległości od skóry, na przykład czoła. Ponieważ nie dotykają ciała, są najbardziej higieniczne w użyciu. Zawierają wmontowane czujniki optyczne, które na ogół wymagają kalibracji, przez co mogą być trudniejsze w obsłudze. Są droższe, należy regularnie wymieniać ich baterie oraz nasadki.

Jak korzystać z termometru?

Do wykorzystywania w warunkach domowych najlepiej sprawdzają się termometry cieczowe oraz elektroniczne dotykowe. Można mierzyć nimi temperaturę pod pachą, w ustach oraz odbycie. W trakcie pomiaru ciepłoty ciała należy zachować pozycję spoczynkową. Termometr powinien dokładnie przylegać do skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *