Jak wygrać odwieczną walkę z komarami?
Ich charakterystyczne bzyczenie zwiastuje kłopoty – kiedy komary pojawiają się w naszym otoczeniu, możemy być pewni, że już za chwilę poczujemy na skórze nieprzyjemne ukąszenie. Na szczęście istnieją sposoby na zniechęcenie tych owadów do przebywania w naszym towarzystwie!
Komary – co je przyciąga, a co odstrasza
Istnieje wiele teorii na temat tego, co najbardziej lubią komary – niektórzy twierdzą, że to kwestia płci, inni szukają przyczyny w grupie krwi. Jedno jest pewne – niektórzy z nas padają ich ofiarą znacznie częściej. Komary z pewnością bezbłędnie identyfikują zapach dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu czy amoniaku i kwasu mlekowego obecnych w pocie, dzięki którym są w stanie zlokalizować swoje ofiary w ciemności. Co ciekawe, komary chętnie wybierają także osoby o nieco podwyższonej temperaturze ciała, przez co na ukąszenia szczególnie narażone są kobiety podczas owulacji czy małe dzieci. Idąc tym tropem, możemy stwierdzić, że przed komarami mogą pośrednio chronić nas latem częstsze kąpiele – nie tylko pozbędziemy się w ten sposób potu, ale także obniżymy swoją temperaturę. Może to jednak nie wystarczyć do zniechęcenia owadów – dlatego warto sięgnąć po sposoby, które z pewnością skutecznie je odstraszą.
Sprawdzone sposoby na komary
Istnieje wiele naturalnych metod walki z owadzimi krwiopijcami, które warto wypróbować w swoim domu i ogrodzie. Pierwszą z nich są olejki eteryczne, np. eukaliptusowe, goździkowe, paczulowe czy z trawy cytrynowej, w które powinniśmy zaopatrzyć się wraz z nadejściem lata. Ich zapach to dla komarów znak, że powinny trzymać się od nas z daleka. Olejki mogą być dodawane do podgrzewacza lub inhalatora lub zmieszane z wodą i rozpylane w formie sprayu. Komary nie przepadają także za zapachem świeżej cebuli, która może posłużyć do ich odstraszania. Wiele osób uważa, że równie dobrze sprawdzą się także pelargonia lub liście pomidorów. Jeżeli skuteczność wspomnianych sposobów nas nie satysfakcjonuje, zawsze możemy sięgnąć po preparaty stworzone specjalnie z myślą o zapobieganiu ukąszeniom komarów, takie jak np. Bros, OFF! czy Mugga i inne, dostępne w postaci sprayów, plastrów, emulsji lub opasek odstraszających owady. Warto wiedzieć, że istnieją także skuteczne preparaty łagodzące skutki ukąszeń – dobrze jest na wszelki wypadek zawsze mieć je pod ręką. Jeżeli spędzamy wieczory w domu lub na werandzie czy tarasie, nie zapominajmy o najbardziej oczywistym rozwiązaniu, jakie stanowi zamontowana w odpowiednich miejscach moskitiera.
Najgorzej jak komary wleca do domu i w nocy słychać jak bzyczą… Szkoda że zimy coraz słabsze byłoby ich mniej niż ostatnimi czasy.