Jak prawidłowo zdezynfekować dłonie?

Skóra ma swoją unikalną mikroflorę, która pomaga utrzymać ją w zdrowiu oraz zapobiega rozwojowi groźnych patogenów. Kiedy jednak ręce mają kontakt np. z brudnymi przedmiotami, ich mikroflora zmienia się, przez co na dłoniach gromadzą i mnożą się groźne drobnoustroje. Aby nie przenosić na nich bakterii i wirusów, musisz je regularnie dezynfekować. Sprawdź, jak to zrobić prawidłowo!

Utrzymanie dłoni w czystości powinno być priorytetem każdej osoby – zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej. To prosty sposób, aby uniknąć zakażenia i zadbać o swoje zdrowie bez zbędnych wydatków. Jednak, jak się okazuje, nie każdy potrafi prawidłowo dezynfekować dłonie.

Dezynfekcja dłoni – co jest potrzebne?

Dezynfekcja to nic innego jak usuwanie wszelkich drobnoustrojów z przedmiotów lub skóry. To prosty sposób na to, żeby zapobiec przenoszeniu patogenów na inne osoby lub produkty, kiedy nie masz dostępu do bieżącej wody i nie możesz umyć rąk wodą i mydłem.

Aby prawidłowo i dokładnie oczyścić dłonie, potrzebujesz odpowiedniego preparatu. Możesz sięgnąć po specjalistyczny żel lub płyn do dezynfekcji, które znajdziesz np. w ofercie sklepu Konektus.pl. Receptura takich produktów jest oparta na składnikach, które pomagają eliminować wszelkie patogeny, a jednocześnie wspierają pielęgnację skóry. Ich formuła jest często delikatna dla dłoni zarówno dorosłych osób, jak i dzieci. Co więcej, taki produkt szybko wysycha, więc sprawdza się w podróży, w pracy czy na zakupach.

Dezynfekowanie rąk krok po kroku

Wbrew pozorom nie wystarczy nałożyć żelu lub płynu na dłonie, aby dobrze je zdezynfekować. Aby ręce były dobrze oczyszczone, należy:

  • zaaplikować w zagłębienie dłoni dużą ilość produktu – taką, która pozwoli pokryć całą ich powierzchnię,
  • potrzeć ręce o siebie, aby dobrze rozsmarować płyn na skórze,
  • wewnętrzną częścią prawej dłoni rozetrzeć produkt na zewnętrznej części lewej ręki i odwrotnie,
  • spleść dłonie i wetrzeć płyn w przestrzenie między palcami,
  • objąć górną część palców obu dłoni i wmasować w nie produkt,
  • złapać kciuk i ruchem obrotowym rozsmarować na nim produkt. Powtórzyć ten gest na obu dłoniach,
  • kolistymi ruchami oczyścić zagłębienia wewnątrz dłoni,
  • odczekać chwilę, aż płyn wyschnie.

Tak przeprowadzona dezynfekcja jest niezwykle skuteczna, ponieważ produkt jest rozprowadzany we wszelkich „zakamarkach” dłoni, o których zazwyczaj się zapomina podczas mycia rąk.

Dezynfekcja skóry dłoni to nie wszystko

Oczyszczanie rąk to nie wszystko. Należy pamiętać także o dezynfekowaniu najczęściej używanych przedmiotów. Używanie środków antyseptycznych nie będzie skuteczne, jeśli po użyciu żelu sięgniesz po np. telefon, który miał kontakt z brudnymi dłońmi i zanieczyszczonymi powierzchniami.

Dlatego po zdezynfekowaniu rąk lub przed jego dokonaniem warto oczyścić również produkty codziennego użytku, takie jak klamki, smartfon, słuchawki, okulary czy portfel. Zrobisz to z łatwością za pomocą chusteczek nasączonych płynem, którego formuła zawiera składniki wspierające działania antyseptyczne. Rób to regularnie, a dzięki temu z pewnością ograniczysz ryzyko zakażenia do minimum.

Dezynfekowanie dłoni jest bardzo ważne nie tylko w okresie pandemii, ale także zawsze wtedy, gdy nie masz dostępu do wody. Warto o tym pamiętać na co dzień i zadbać o zdrowie swoje oraz bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *