Ile kosztuje opieka nad osobą niepełnosprawną ruchowo?

Wiele osób jest niepełnosprawnych pod względem ruchowym. Głównie ten problem dotyczy oczywiście osób starszych, które w pewnym wieku niestety nie radzą sobie już tak dobrze z chodzeniem jak kiedyś.

Jednak ten problem dotyka również osoby młode, przykładowo po wypadkach czy też rodzące się od razu z taką niepełnosprawnością. Wiele osób nie uświadamia sobie tego, jak trudna jest opieka nad takimi osobami i przede wszystkim jak kosztowna. Różnego rodzaju sprzęty, które są potrzebne osobom niepełnosprawnym, są zazwyczaj bardzo kosztowne i często trzeba je wymieniać.

Podstawą w opiece nad takimi osobami, są oczywiście wózki inwalidzkie. Sposobem na zaoszczędzenie na nich, jest oczywiście zakup z tzw. drugiej ręki. Czasem praktycznie nowy sprzęt można kupić nawet za połowę ceny, jednak to wciąż bardzo wysoka stawka, szczególnie jeśli również inne choroby się z tym wiążą i wydatki się samoczynnie mnożą. Wiele osób również stara się kupować osobom niepełnosprawnym wózki elektryczne, które gwarantują zdecydowanie o wiele większą miarę swobody. Można się nimi poruszać szybciej, bez trudu wjechać na górkę, nie męczą się również przy tym wszystkim ręce.

Dla osób starszych, które dopiero mają początki problemów z chodzeniem, czasem wystarczą balkoniki. Nie są one oczywiście aż tak drogie jak wózki inwalidzkie czy też skutery elektryczne, ale również mają one swoją cenę. Podobnie jak i kule ortopedyczne, które również czasem przydają się właśnie w takich sytuacjach. Osoby mające ogromne problemy z poruszaniem się, niechodzące, muszą mieć także specjalistyczne materace przeciwodleżynowe. Dają one im komfort w nocy, mogą spokojnie się na nich wysypiać, nie powstają na ich ciele odleżyny. To również nie są tanie rzeczy, a takie materace trzeba również od czasu do czasu wymieniać.

Najkosztowniejsze są jednak zdecydowanie leki, maści i różnego rodzaju opatrunki, które bardzo często są takim osobom potrzebne. Tutaj należy również brać pod uwagę wizyty u lekarzy i różnych specjalistów. Jak widać opieka nad takimi osobami nie jest łatwa i wymaga ogromnego zaplecza finansowego. W niektórych wypadkach możliwe są dofinansowania i pomoc instytucji publicznych, by nieco odciążyć takie rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *