Ultrasonografia w medycynie. W jakich przypadkach jest stosowana?
Ultrasonografia to metoda diagnostyczna, która w czasie rzeczywistym pozwala na szczegółowe obrazowanie wnętrza organizmu. Badanie USG jest bezbolesne i bezinwazyjne, a w przeciwieństwie do RTG nie wiąże się z emisją szkodliwego promieniowania jonizującego.
Ultrasonograf to podstawowe wyposażenie gabinetów medycznych. Badanie USG znajduje bardzo szerokie zastosowanie w diagnostyce i wykorzystywane jest w wielu różnych przypadkach.
Wskazania do badania ultrasonograficznego
Istnieje wiele wskazań do wykonania badania USG. Dotyczą one różnych medycznych specjalizacji, przez co zalecenia do ultrasonografii mogą być bardzo odmienne. Badanie diagnostyczne tego typu przeprowadzić da się na praktycznie wszystkich strukturach ciała. USG przydaje się w ocenie nie tylko stanu narządów wewnętrznych, ale też mięśni oraz stawów. Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, ultrasonografy powszechnie wykorzystywane są w diagnostyce kobiet ciężarnych.
Zalecenia do USG
Przeprowadzenie USG zalecane jest przez lekarza, który wypisuje na nie odpowiednie skierowanie – zawiera ono informację, jaki rodzaj obrazowania należy wykonać oraz jaki jest jego cel. USG często stanowi składową tzw. standardowej procedury postępowania. Skierowanie na to badanie może być związane z koniecznością wykluczenia określonych przyczyn dolegliwości, także innych niż podejrzewane. Ultrasonografia nie wiąże się jednak z wykorzystaniem energii jonizujące, w związku z czym pacjent może zgłosić się na badanie nawet bez skierowania.
Główne cele badania ultrasonograficznego
Ultrasonografia najczęściej przeprowadzana jest w celach diagnostycznych. Metoda ta stanowi sprawdzony sposób na ocenę zmian chorobowych, wykrycie guzów, określenie zmian pourazowych czy zidentyfikowanie torbieli. Częstą przyczyną wykonywania tego badania jest także weryfikacja rezultatów leczenia, a tym samym konieczność ustalenia dalszych działań. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz może np. podjąć decyzję o kontynuowaniu leczenia pacjenta w taki sam sposób, zmianie obranej metody czy odejściu od kuracji i poprzestaniu na czynnościach profilaktycznych.
Najczęstsze przypadki stosowania USG
Ultrasonografy najczęściej wykorzystywane są do obrazowania narządów jamy brzusznej. Badanie to zlecane jest w wielu przypadkach, np. po rozpoznaniu objawów uszkodzenia wątroby, podejrzeniu kamicy pęcherzyka żółciowego lub kamicy nerkowej, utracie masy ciała czy dolegliwościach bólowych brzucha. Ultrasonografia stanowi też jedno z podstawowych badań u kobiet w ciąży. Obrazowanie pozwala lekarzowi na precyzyjną cenę stanu rozwoju płodu, a tym samym umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. W późniejszych tygodniach ultrasonografy dają też możliwość określenia płci dziecka. Więcej na temat ultrasonografii przeczytasz na stronie https://noraxmedical.pl/usg-jak-dziala-ultrasonograf/.