Testy DNA i ich wszechstronne zastosowanie

DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy to nic innego jak miejsce służące do zapisu genów u wszystkich istot żywych. W DNA konkretnego człowieka zapisane są informacje na temat jego koloru oczu, czy włosów, a nawet skłonności do rozwijania pewnych chorób, jak nowotwory. Testy DNA mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszych czasach. To obecnie najskuteczniejsza metoda identyfikacji osób, co bardzo często wykorzystywane jest w kryminalistyce, w końcu dzięki testom DNA można zidentyfikować przestępców. Jednakże czy istnieją inne aspekty życia, w których badania DNA i genetyka będą mieć równie istotną rolę? Cóż przekonajmy się.

Ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa

W życiu niektórych ludzi czasami przychodzi czas, w którym muszą oni zmagać się z problemami, których rozwiązanie będzie wymagać testu na ojcostwo lub też testu na ustalenie pokrewieństwa. Jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie czyjegoś ojcostwa bądź też pokrewieństwa pomiędzy dwoma osobami jest dzisiaj możliwe właśnie dzięki badaniom DNA. W dzisiejszych czasach testy na ojcostwo pozwalają na potwierdzenie go w 99,9 % lub też wykluczenie go w aż 100%. Dodatkowo test na ojcostwo może być wykonany przed narodzinami dziecka, już od 8 tygodnia ciąży, a sprawdzenie pokrewieństwa jest możliwe nawet po śmierci jednej z badanych osób.

Medycyna

Badania DNA są dzisiaj bardzo często wykorzystywane w medycynie. Nic w tym dziwnego, w końcu pozwalają na określenie z bardzo dużą dokładnością predyspozycji danej osoby do rozwoju w jej organizmie różnego rodzaju chorób. Testy DNA są wykorzystywane chociażby w diagnostyce wad genetycznych, jak zespół Downa czy zespół Edwardsa, a także w rozpoznaniu celiakii, trombofilii wrodzonej, Alzheimera bądź też hemochromatozy. Wykonanie tego typu badań genetycznych jest możliwe nawet przed urodzeniem dziecka. Ludzie cały czas usprawniają skuteczność i możliwości badań DNA, co pokazują między innymi testy NOVA, które umożliwiają wykrycie aż 12 000 mutacji genetycznych odpowiedzialnych za 87 rzadkich chorób wrodzonych.

Testy DNA w przypadku poronienia

Jeżeli poronienie nastąpi we wczesnym etapie ciąży, bardzo rzadko lekarz potrafi ustalić przyczynę takiego zdarzenia. W takiej sytuacji poznanie przyczyn, przez które ciąża nie utrzymała się umożliwiają właśnie testy DNA. Wczesne poronienie wyklucza również ustalenie płci dziecka, co jest bardzo potrzebne rodzicom zmarłego dziecka chcącym uzyskać Kartę Martwego Urodzenia, która zapewnia odszkodowanie oraz zasiłek pogrzebowy. Ustalenie płci w takim wypadku również umożliwiają badania genetyczne.

Identyfikacja ludzi

Innym obszarem życia ludzkiego, w którym testy DNA są wykorzystywane jest już wcześniej wspomniana kryminalistyka. Jak wiadomo DNA każdego człowieka jest unikatowe i niepowtarzalne, nie istnieją osoby, które posiadałyby ten sam zestaw genów. Z tego powodu ta właściwość DNA jest wykorzystywana w kryminalistyce, głównie do łapania przestępców. Już nawet śladowa ilość DNA na miejscu zbrodni, jak włos czy plama krwi może być pomocna w złapaniu poszukiwanej osoby. Testy DNA mogą również pomóc rodzinom w identyfikacji bliskich osób po jakichś katastrofach albo nieszczęśliwych wypadkach.

Tak naprawdę to nie wszystkie dziedziny życia ludzi, w których testy DNA są wykorzystywane, w końcu badania genetyczne bardzo przyczyniły się na przykład do rozwoju ewolucjonizmu, ale są to na pewno obszary, w których testy DNA są najczęściej wykorzystywane.

Artykuł powstał we współpracy po30.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *