Rehabilitacja osób dotkniętych dyskopatią. Co warto wiedzieć?
Dyskopatia kręgosłupa stanowi następstwo zwyrodnień stawowych. Nie zawsze schorzenie to dotyczy wyłącznie osób starszych – często dopada osoby po 30 roku życia, by z wiekiem tylko postępować. Choroba jest wynikiem stopniowej deformacji krążka międzykręgowego. W jaki sposób warto zadbać o zdrowie kręgosłupa? Jak przebiega rehabilitacja osób dotkniętych dyskopatią?
Jakie ćwiczenia sprawdzą się przy dyskopatii?
W procesie powracania do zdrowia warto wykonywać różnorodne zestawy ćwiczeń, poprzedzone 10-minutową rozgrzewką. W żadnym wypadku nie należy z niej rezygnować – pozwala ona mięśniom przygotować się do pracy i w ten sposób uniknąć bolesnych kontuzji. Rehabilitacja dyskopatii może się odbywać między innymi poprzez naprzemienne unoszenie ręki i nogi w klęku. Dobrym pomysłem jest równie z wykonywanie przysiadków i wykroków, ale także planku niskiego. Każde z ćwiczeń należy powtórzyć od 5 do 10 razy. Sprawdzą się tu ćwiczenia nie tylko wzmacniające mięśnie kręgosłupa, ale również mięśnie nóg. Po każdym zestawie ćwiczeń należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, aby domknąć trening. Wybraną przez siebie aktywność fizyczną i zakres ćwiczeń zdecydowanie warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, szczególnie gdy wysiłkowi towarzyszy lekki ból. Należy stosować umiarkowany wysiłek fizyczny 3-4 razy w tygodniu. Warto stopniowo zwiększać wysiłek – rozpoczynać od krótszych serii, by z czasem dokładać powtórzenia. Zazwyczaj lekki ból ustępuje z czasem, gdy regularne ćwiczenia umożliwiają wzmocnienie mięśni całego ciała i kręgosłupa.
Rehabilitacja osób chorych na dyskopatię
Podczas procesu rehabilitacji zarówno lekarze, jak też fizjoterapeuci zachęcają do aktywności fizycznej. Warto kilka razy w tygodniu pójść na basen i przepłynąć kraulem lub delfinem długość basenu. Wśród zalecanych są również ćwiczenia typu brzuszki, a także wszystkie te, które angażują mięśnie obręczy barkowo-szyjnej, brzucha, pośladków, ud i łydek. Zalecane jest ćwiczenie w pozycji leżącej, która nie obciąża – tak bardzo jak stojąca – kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonywanie ćwiczeń na drążku, jazda na rowerze i przebieżki. W tym celu można ćwiczyć w zaciszu własnego domu lub też wykupić karnet na siłownię. W razie wątpliwości zakres ćwiczeń zalecanych przy dyskopatii można ewentualnie omówić z lekarzem lub fizjoterapeutą. Rehabilitacja ruchowa w postaci regularnego ruchu fizycznego pozwala ograniczyć dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa i przywrócić wysoki komfort życia.