Medycyna personalizowana w leczeniu raka

Każdy człowiek jest inny. Posiada swój unikatowy kod DNA, w którym zawarte są określone dane – kolor włosów, karnacja, cechy charakteru czy predyspozycje do określonych chorób. Zbadanie kodu genetycznego pozwala więc z dużym prawdopodobieństwem określić, na co trzeba w przyszłości szczególnie uważać.

Jednak informacja zawarta w DNA nie jest niezmienna. Z wiekiem zachodzą w niej zmiany, z którymi w większości organizm daje sobie radę sam. Czasami , gdy mechanizmy naprawcze zawodzą, dojść może do rozwoju procesu chorobowego. Przykładem są nowotwory. Ich powstawanie ma związek z uszkodzeniem DNA w komórkach danych tkanek czy narządów. Z tego powodu badanie wykrywające uszkodzenia kodu genetycznego może być stosowane w profilaktyce do określania obciążeń genetycznych oraz w celu wczesnego wykrycia chorób dziedzicznych. Służyć może również do diagnozy istniejącej już choroby nowotworowej.

Kiedy rozwija się choroba, prowadzone leczenie okazuje się w różnym stopniu skuteczne. Wiele zależy w tym przypadku od indywidualnych cech pacjenta czy nowotworu. W praktyce dana terapia u różnych pacjentów daje różne rezultaty. Niektórym chorym pomaga, a innym wręcz może szkodzić. Jest to uwarunkowane genetycznymi różnicami.

Tymczasem w klasycznej medycynie od lat stosuje się pewne ujednolicenia. Najnowsze badania i rozwój genetyki przynoszą jednak wiedzę, która udowadnia, że w przypadku chorób nowotworowych wiele zależy od zmian na poziomie genomu. Te badania wykorzystuje medycyna personalizowana w onkologii. Zgodnie z jej założeniami leczenie powinno być dostosowane do pacjenta i określonej na poziomie molekularnym choroby nowotworowej.

Medycyna personalizowana może w dużym stopniu zwiększyć efektywność procesu leczenia nowotworów złośliwych. Stosowane w niej metody i substancje są bowiem skierowane na poznanie nieprawidłowego mechanizmu, który wywołał daną chorobę. Celem jest znalezienie odpowiedniego leku do  jej pokonania. Trzeba więc zbadać dokładnie na co pacjent choruje, a aby móc skutecznie go leczyć. Sporo zależy przy tym  od uwarunkowań genetycznych.

Medycyna personalizowana to więc nic innego jak całość działań medycznych, które są dostosowane do danego pacjenta. Celem jest ustalenie unikatowych cech biologicznych chorego, a także zastosowanie leków i metod leczenia, które uwzględniają tę wiedzę. Ukierunkowane w ten sposób leczenie nazywane jest powszechnie leczeniem celowanym lub terapią spersonalizowaną. Przynosi ono coraz lepsze efekty u pacjentów onkologicznych.

Źródło: Prosto w raka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *