Jak wygląda wizyta u neurologa na NFZ?

[REKLAMA]

Niektóre problemy zdrowotne wymagają nie jednej, a kilku wizyt u specjalistów różnej maści. Polski system zdrowotny pozwala to zrobić dwoma drogami. Można się zapisać albo prywatnie albo publicznie. Obydwie drogi nieco się różnią i mogą mieć odmienne procedury pod względem zapisu i zleconych późniejszych badań specjalistycznych. Sporo pacjentów wybiera jednak drogę państwową, gdyż jest to tańszy sposób na uzyskanie porady medycznej związanej z ich dolegliwościami. Jak zatem zapisać się do neurologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?

Jak wygląda procedura zapisu na wizytę do lekarza specjalisty?

Narodowy Fundusz Zdrowia czyli główna instytucja obsługująca państwowy system zdrowotny to miejsce, gdzie dokonuje się zapisu pracowników lub samozatrudnionych do ogólnopaństwowego systemu świadczeń zdrowotnych. Dzięki temu ubezpieczony pacjent ma możliwość wykorzystać takie świadczenia jak zwolnienia lekarskie czy również może korzystać z opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w przychodni, w której dokonano rejestracji jako pacjent stały. Pracodawca zatrudniając na umowie zlecenie lub umowie o pracę ma obowiązek zgłosić każdego członka swojego zespołu pracowniczego. Wynika to jasno z przepisów prawa pracy.

Każda osoba, która chce skorzystać z usług neurologa w ramach NFZ powinna udać się do lekarza ogólnego (np. do swojej przychodni) lub do innego lekarza, który ma uprawnienia do wystawiania skierowań na konkretne badania i wizyty. Dzięki przeprowadzonemu wywiadowi wstępnemu oraz ewentualnych oględzinach lekarskich, medyk ma możliwość wypisania dokumentu uprawniającego do wykorzystania badania lekarskiego zgodnie z regułami zawartymi w regulaminach NFZ. Takie zlecenie wizyty czyli skierowanie zazwyczaj jest ważne do momentu aż pacjent zrealizuje świadczenie wynikające z dokumentu. Wszystkie przepisy o świadczeniach NFZ są zamieszczone w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2019.1373 z dnia 2019.07.24).

Ile czeka się na wizytę u neurologa?

Kolejki na świadczenia z NFZ obrosły już niejedną legendą. I nie bez powodu wśród pacjentów krążą opowieści o odległych terminach, gdyż faktycznie na wizytę do niektórych specjalistów z zakresu neurologii czeka się nawet… kilka miesięcy! Jest to związane z przede wszystkim z limitami, które są przyznane konkretnym placówkom oraz danym lekarzom. Oczywiście są miejsca, które będą posiadały szybsze terminy, gdyż będzie tam mniejsze obłożenie pod względem oczekujących na wizytę. Przed znalezieniem szpitala lub przychodni można sprawdzić długości kolejek w portalu GdzieNajszybciej.pl.

Badania jakie mogą być zlecone na skierowanie wystawione w systemie państwowej służby zdrowia zazwyczaj określone są w ofertach danej placówki medycznej. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń w wystawieniu dokumentów kierujących na specjalistyczne badania neurologiczne. Wszystko zależy od tego jakie badania może wykonać dany szpital lub przychodnia. Dlatego przed telefonem bądź bezpośrednią wizytą warto sprawdzić, które miejsca mają możliwość wykonania danej wizyty. Zarówno w państwowej jak i prywatnej służbie zdrowia wizyta wygląda podobnie. Jest przeprowadzany szczegółowy wywiad, a potem są zlecane kolejne badania, które nakierują na odpowiednie leczenie lub jest wystawiana docelowa diagnoza oraz ustanawia się leczenie farmakologiczne lub operacyjne jeśli zachodzi taka konieczność.

Wizyty zlecone skierowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia nie są takie złe jak się je przedstawia. Oczywiście należy poczekać na swoją wizytę i długość tego czekania może zależeć od wielu czynników. Niektóre specjalizacje mają ograniczoną ilość badań, a ostatni okres dwóch lat nie ułatwił tego ze względu na sytuację związaną z pandemią. Neurolog na NFZ to jedna z tych specjalizacji medycznych, gdzie kolejki są dość długie, a ilość pacjentów często przewyższa możliwości realizacyjne danej placówki. Jednak nie należy się zniechęcać, gdyż zawsze znajdzie się miejsce, które jest godne polecenia, a które też wykonuje badania w szybkich terminach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *