FEOZ – niezbędna diagnostyka przed operacją zatok

Co to jest FEOZ? To funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, z angielskiego functional endoscopic sinus surgery (FESS). Małoinwazyjna metoda oczyszczania zatok i przywracania im prawidłowej anatomii.

Na czym polega FEOZ i jak przygotować się do operacji zatok?

Wskazania do FEOZ – kwalifikacja do operacji zatok

Operacja oczyszczania zatok nie jest zabiegiem wykonywanym na życzenie pacjenta nawet w prywatnych klinikach laryngologicznych. Do zabiegu każdorazowo kwalifikuje lekarz, a robi to na podstawie przeprowadzonej wcześniej, gruntownej diagnostyki.

Aby pacjent mógł zostać zakwalifikowany do zabiegu FEOZ, przede wszystkim musi zostać potwierdzony przewlekły stan zapalny zatok, niemożliwy do wyleczenia poprzez stosowanie środków farmakologicznych lub innych zabiegów, np. septoplastyki, czyli korekty przegrody nosowej.

Pełen obraz stanu zatok, poza szczegółowym wywiadem z pacjentem, daje najczęściej badanie tomografem komputerowym, rezonansem magnetycznym albo zdjęcie RTG zatok. Wszystkie te informacje pozwalają lekarzowi ocenić stan zatok i podjąć decyzję o dalszym leczeniu, w tym o przeprowadzeniu zabiegu, który przy przewlekłym zapaleniu zatok często okazuje się niezbędny.

FEOZ przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, jednak ze względu na niską inwazyjność zabiegu, pacjent nie wymaga hospitalizacji.

Ze względu jednak na konieczność podania tzw. narkozy, niezbędna jest konsultacja anestezjologiczna i obecność anestezjologa w czasie trwania zabiegu.

FEOZ – przebieg funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok

Oczyszczanie zatok metodą FEOZ/FESS polega na wykorzystaniu w tym celu endoskopu i mikronarzędzi. Wprowadzane są one przez jamę nosową do wnętrza zatok i w ten sposób lekarz przeprowadza zabieg. Nie wymaga to rozcinania zewnętrznych tkanek skóry ani zakładania widocznych szwów. Podczas zabiegu przywracana jest drożność ujść zatok, co pozwala na uwolnienie zalegającej w nich wydzieliny oraz powrót do prawidłowego funkcjonowania błon śluzowych nosa i zatok.

Po zabiegu pacjent może odczuwać ból i dyskomfort. Występuje miejscowy obrzęk błon śluzowych i trudności w oddychaniu przez nos. Możliwe są także bóle i zawroty głowy. Dlatego też po zabiegu, podczas wypisu, lekarz przekazuje zalecenia, do których należy się bezwzględnie stosować. Dotyczą one możliwych do stosowania środków przeciwbólowych i ich dawkowania, trybu życia w bezpośrednim czasie po zabiegu, terminy wizyt kontrolnych oraz przybliżony czas rekonwalescencji.

Wskazania do operacji zatok FEOZ/FESS

Jak już wyżej wspomniano, o kwalifikacji do wykonania zabiegu FEOZ/FESS decyduje lekarz. Jest jednak szereg wskazań, które mogą nakierować diagnostykę na to właśnie rozwiązanie.

Należą do nich:

  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (pzzp)
  • brak efektów długotrwałego leczenia farmakologicznego,
  • niewielkie zmiany nowotworowe
  • kostniaki
  • grzybica zatok
  • polipy nosa i zatok
  • mukocele
  • zatok przynosowych
  • wady anatomiczne
  • usuwanie ciała obcego (materiał stomatologiczny)
  • niedrożność kanalików łzowych

Ponadto, ze względu na konieczność podania pacjentowi narkozy, niezbędne jest też wykonanie kompleksowych, wskazanych podczas konsultacji anestezjologicznej, badań krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *