Czym jest proces gojenia się ran?

Podczas procesu gojenia się ran, wewnątrz naszego organizmu dochodzi do zagojenia się uszkodzeń ciała w wyniku wielu różnych działań.

Podczas każdorazowej interwencji chirurgicznej dochodzi do uszkodzeń ciała w wyniku chociażby nacięcia chirurgicznego, dlatego też po operacji musi nastąpić proces gojenia się ran. Gojenie odbywa się nie tylko wewnątrz naszego organizmu, ale również w powłokach, do których należy skóra, w powięzi i tkance podskórnej. Mogą jednak pojawić się zaburzenia w gojeniu, które następują wewnątrz organizmu. Są one wtedy niedostępne dla chirurgów, jednakże można je kontrolować dzięki obserwacji tolerancji pokarmów, szybkości bicia serca, oddawania moczu i stolca, a także oddawania gazów. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości podczas gojenia się rany, można rozpocząć proces leczenia.

Co można nazwać trudno gojącą się raną ?

Jest to rana, która nie może zagoić się poprzez rychłozrost, ani wtórnozrost. Podczas jej gojenia mogą pojawić się różne powikłania, przez co rana goi się znacznie dłużej, albo w ogóle w organizmie nie dochodzi do procesu gojenia.

Co może być przyczyną trudności podczas gojenia się ran ?

  • słabe ukrwienie w okolicach, gdzie powstała rana,
  • zaburzenia metabolizmu, które mogą dotyczyć całego organizmu, czyli np. cukrzyca, czy wyniszczenie,
  • zakażenie ran poprzez bardzo trudne do usunięcia drobnoustroje, do których zaliczyć można bakterie i grzyby.

Jako przykład bardzo trudnej w gojeniu się rany można podać owrzodzenie stopy cukrzycowej, a także owrzodzenia na podudziach. Wyleczenie owrzodzeń jest bardzo trudne, a przy tym czasochłonne.

Uszkodzenia tkanek w obrębie takiej rany na początku są niewielkie, niemniej jednak z uwagi na wystąpienie innych czynników, proces gojenia się ran jest bardzo długi, a organizm może nie dać sobie z nim rady. Ilość czynników, które odpowiedzialne są za gojenie rany jest zbyt mała, gdyż nie występuje odpowiednio duże ukrwienie skóry w kończynach. Oprócz tego okolice rany są nieustannie narażone na kolejne urazy. Wyżej wymienione czynniki powodują, że leczenie ran jest trudne i wymaga naprawdę sporo czasu. Chory, jak i jego rodzina muszą ze sobą współpracować. Niezbędna jest cierpliwość i wyrozumiałość.

Jak wygląda leczenie ran, które trudno się goją ?

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób, który pozwoli na leczenie takich ran. Jest to bardzo skomplikowany, długi i ciężki proces. Niestety zdarza się, że nawet długotrwałe leczenie nie przyniesie oczekiwanego skutku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pizzerie toruń NAJLEPSZA PIZZA W TORUNIU ! GDZIE JESTEŚMY ? Copernicus Narcyzowa 80 (wrzosy) Toruń kliknij Copernicuspizza.pl copernicuspizza.pl