2 mld sprzedanych tabletek przeciwbólowych – Polacy rekordzistami
Patrząc na wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej, to właśnie Polacy zażywają najwięcej leków przeciwbólowych. Co ciekawe, tylko 8% konsultuje tego rodzaju decyzję z lekarzem. Dlaczego sięgamy po tego rodzaju leki i czy zawsze jest to rzeczywiście potrzebne? Dowiedz się już teraz.
Nie leczymy przyczyny, ale objawy choroby
Zadziwiające jest to, że Polacy bardzo często zażywają środki przeciwbólowe profilaktycznie. Nie wtedy, kiedy ból jest rzeczywiście silny, ale jeszcze zanim on w ogóle nadejdzie. To najczęściej osoby, u których zdiagnozowano już chorobę dającą objaw w postaci bólu.
Przykre jest również to, że przeważnie bagatelizujemy samą przyczynę bólu, nie leczymy choroby. Wolimy zażegnać ból farmaceutykiem i czekamy do kolejnego napadu. Stosowanie ketoprofenu czy innego środka, który minimalizuje niepożądany objaw, jest w naszym kraju powszechne. Skupiamy się na nabywaniu tych tabletek, zamiast rozpocząć kurację zwalczającą chorobę.
Stosowanie ketoprofenu w obawie przed bólem
6% Polaków zażywa środki przeciwbólowe profilaktycznie. 40% z nas sięga do apteczki od razu wtedy, gdy ból jest dopiero w pierwszej fazie, tzw. łagodny bądź umiarkowany. Owszem, stosowanie ketoprofenu jest wskazane właśnie w takich przypadkach, ale każdy pacjent powinien się zastanowić, czy farmaceutyk jest na pewno potrzebny.
Lekkie dolegliwości bólowe można bardzo często niwelować w całkowicie naturalny sposób. Czasem wystarczy spacer, ziołowy napar, ciepła kąpiel albo po prostu sen.
Brak czasu na chorowanie
Tak częste korzystanie ze środków przeciwbólowych spowodowane jest również brakiem czasu. Okazuje się, że Polacy nie mogą pozwolić sobie na chorobę i wyłączenie z codziennej aktywności. Zabezpieczamy się więc środkami przeciwbólowymi, by móc sprawnie funkcjonować.
Wiele osób zapobiega dolegliwościom bólowym w obawie przed utratą pracy, jaka wiąże się z koniecznością pójścia na zwolnienie. Inni mają na głowie tyle obowiązków zawodowych i prywatnych, że zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić na wolne.
Ból, który dopada nas najczęściej
Polacy najczęściej uskarżają się na ból głowy oraz kręgosłupa. Dotyczy to przede wszystkim osób żyjących w miastach. Na dolegliwości bólowe tego rodzaju coraz częściej cierpią pracownicy biurowi, którzy swoje zawodowe obowiązki wykonują przed monitorem komputera.
Stale również obniża się wiek osób, które po tabletki przeciwbólowe sięgają. Grupą podwyższonego ryzyka są przede wszystkim dziewczęta w okresie dojrzewania, które zażywają leki przeciwbólowe w czasie menstruacji.
O czym warto pamiętać?
O ile racjonalne stosowanie ketoprofenu czy innych środków przeciwbólowych nie jest niczym złym i rzeczywiście z tych leków warto korzystać w określonych przypadkach, to jednak zaleca się jednoczesne konsultacje lekarskie.
Polacy traktują tabletki przeciwbólowe jako antidotum na wszystkie dolegliwości. Pamiętajmy, że różnego rodzaju choroby jesteśmy w stanie szybko pokonać z pomocą konkretnych specjalistów.
Niektórzy zażywają też silne środki przeciwbólowe. A przecież bardzo łatwo można się od nich uzależnić.
Uważam, że niewielki ból złagodzić można naturalnymi metodami (automasaż, ziółka, maści czy gorąca kąpiel). W ostateczności środki farmakologiczne. Nie tylko uzależniają ale uszkadzają narządy wewnętrzne (żołądek, wątroba) czy powodują biegunki.