Wszystko, co musisz wiedzieć o AZS u dzieci
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka, zwane inaczej skazą białkową, występuje u co piątego dziecka w pierwszych miesiącach życia. Rodzice nie zawsze są w stanie prawidłowo rozpoznać towarzyszące chorobie dolegliwości, przez co często za długo zwlekają z wizytą u lekarza. Jak sobie z tym poradzić?
Charakterystyczne objawy AZS
Silny świąd skóry to dolegliwość, z którą zmaga się każde dziecko cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Rodzice szybko zauważają zmiany w jego zachowaniu – niemowlę dotknięte tym problemem staje się niespokojne i więcej płacze. Sucha skóra, szczególnie wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne, to kolejna charakterystyczna cecha tej choroby. W zaostrzonej fazie zaobserwować możemy także rumień, a niekiedy również grudki czy pęcherzyki. Dodatkowo atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może przyjmować coraz poważniejszą postać pod wpływem występowania w otoczeniu drażniących czynników, takich jak kontakt skóry z wełną czy z niektórymi kosmetykami do pielęgnacji. U najmłodszych dzieci objaw w postaci rumienia widoczny jest przede wszystkim na twarzy i dalszych częściach kończyn, jednak może pojawiać się także w obrębie tułowia. Tego typu zmiany należy uważnie obserwować. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jesteśmy w stanie sami prawidłowo rozpoznać chorobę.
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka – jak sobie z nim poradzić?
W związku z wieloma wątpliwościami rodziców odnośnie dolegliwości, z jakimi zmaga się ich dziecko, zalecana jest jak najszybsza konsultacja lekarska. Leczenie AZS u dziecka będzie uzależnione od stopnia nasilenia objawów i ich charakteru, dlatego trudno o samodzielną diagnozę. Oczywiście istnieje kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać niezależnie od tego, jaką przyczynę objawów rozpozna specjalista. Podejrzewając atopowe zapalenie skóry u niemowlaka, powinniśmy przede wszystkim postawić na dermokosmetyki dla najmłodszych, przeznaczone do pielęgnacji szczególnie wymagającej, wysuszonej i wrażliwej skóry, zwłaszcza na emolienty. Kiedy na skórze pojawiają się grudki lub inne wyraźne zmiany, konieczne jest takie zastosowanie miejscowych środków przeciwzapalnych. W przypadku, gdy objawy mają podłoże alergiczne, warto sięgnąć po skuteczne środki przeciwhistaminowe. Ponadto należy ograniczyć kontakt dziecka ze wszystkimi środkami, które mogłyby zostać uznane za drażniące. Zawsze należy mieć świadomość, że nawet w przypadku chwilowego ustąpienia objawów, choroby nie można uznać jej za wyleczoną – AZS ma bowiem charakter przewlekły i związane z nim dolegliwości mogą pojawić się w każdym momencie.