EKG wysiłkowe u dzieci- jak wygląda to badanie i w jakim celu jest wykonywane? Jakie są przeciwwskazania?

Podczas wykonywania aktywności oraz podejmowania wysiłku nasze serce pracuje zupełnie inaczej niż wtedy, gdy odpoczywamy. Dlatego też kardiolodzy doceniają możliwości diagnostyczne wynikające z prawidłowo przeprowadzonej próby wysiłkowej. Zazwyczaj EKG to stosowane jest u sportowców oraz osób po zawale. Niemniej jednak sprawdza się ono doskonale również w przypadku dzieci. Co warto wiedzieć o badaniu EKG wysiłkowym u dzieci? Odpowiadamy.

Badanie EKG wysiłkowe u dzieci – na czym polega?

Badanie wysiłkowe serca polega na obserwowaniu zmian w zapisie EKG oraz wartości ciśnienia. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie obserwuje się zwiększone zapotrzebowanie na tlen. U zdrowych pacjentów jest ono wyrównywane poprzez zwiększenie dopływu krwi. Z kolei u osób z dolegliwościami krążenia po przekroczeniu pewnego poziomu wysiłku zaczynają pojawiać się charakterystyczne cechy niedokrwienne. EKG wysiłkowe dzieci pozwala określić tętno, ciśnienie krwi oraz ocenić rytm serca

W jakim celu wykonywane jest EKG wysiłkowe dzieci?

EKG wysiłkowe dzieci to nieinwazyjna metoda służąca do diagnostyki i oceny występujących objawów kardiologicznych, w trakcie podejmowania wysiłku. Na ich podstawie określane są rodzaje zaburzeń serca. EKG to w prosty sposób wskazuje, jak wygląda praca serca w momencie dużego obciążenia fizycznego. Nazywane zamiennie również próbą wysiłkową, pozwala na zdiagnozowanie problemów z sercem takich jak:

  • choroba wieńcowa,
  • arytmia,
  • nieprawidłowości pracy serca.

Jak wskazują specjaliści z Citomed jest to jedna ze skuteczniejszych metod wykrycia wszelkich nieprawidłowości na tle kardiologicznym. Jest ona dodatkowo odpowiednio bezpieczna, dlatego też jeśli nie ma istotnych przeciwwskazań warto przeprowadzić to badanie.

Przeciwwskazania do badania EKG

Do najistotniejszych przeciwwskazań należą schorzenia takie jak:

  • choroba wieńcowa (niestabilna),
  • zawał serca (pierwsze dni po zawale),
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zatorowość płucna
  • ostre zapalenie osierdzia, mięśnia sercowego.

Jak przebiega badanie wysiłkowe u dzieci?

Przed przeprowadzeniem badania wysiłkowego do ciała pacjenta przyklejane są odpowiednie elektrody służące do monitorowania serca oraz bransoleta do pomiaru ciśnienia tętniczego. Dwa zapisy są na bieżąco monitorowane przez lekarza wykonującego badanie. Dodatkowo całe badanie wysiłkowe przeprowadzane jest na bieżni lub rowerku stacjonarnym. Niezależnie od okoliczności zwiększany jest poziom wysiłku tak, aby zwiększyć zmęczenie oraz poziom tętna. Te aspekty zależne są jednak od wieku pacjenta W momencie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów konieczne jest przerwanie zapisu oraz badania. Ze względu na specyfikę badania zawsze przeprowadzane jest ono przy lekarzu z zabezpieczeniem reanimacyjnym.

Holter EKG a badanie wysiłkowe– czym się różnią?

Podobne rezultaty do EKG wysiłkowego pozwala nam uzyskać holter EKG. Zapewnia on bowiem stałe monitorowanie pracy serca oraz ciśnienia tętniczego przez całą dobę. Uwzględnia każdą wynikłą zmianę, również tą wynikającą ze stresu czy podejmowanej aktywności. Z kolei holter ciśnieniowy służy do badania ciśnienia tętniczego krwi, dlatego też metody te nieznacznie różnią się między sobą.

Kardiolog dziecięcy w Toruniu

Kardiolog Toruń zapewnia opiekę kardiologiczną dla dzieci obejmująca wszystkich małych pacjentów, od rozpoczęcia okresu niemowlęcego aż do ukończenia pełnoletności. Polega ona na kompleksowej konsultacji chorób kardiologicznych występujących u dzieci z wykorzystaniem wielu skutecznych metod oraz badań. To odpowiedni specjalista, który pomoże określić problemy związane z sercem u dzieci w różnym wieku. Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź www.citomed.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *