Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak przeciwdziałać jego objawom?

[REKLAMA]

AZS to wśród najmłodszych stosunkowo często występująca przypadłość – choruje na nie średnio co piąty maluch. Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga ze strony rodziców szczególnej pielęgnacji i ostrożności, by nie narazić ich na kontakt czynnikami dodatkowo zaostrzającymi objawy choroby.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Choroba o podłożu alergicznym, jaką jest AZS, może pojawić się u najmłodszych ok. 3-6 miesiąca – pierwsza faza trwa niekiedy aż do drugiego roku życia. W tym czasie skóra dzieci jest szczególnie wrażliwa na czynniki zewnętrzne, co może objawiać się rumieniem występującym głównie na policzkach i skórze głowy. To jednak nie koniec niepokojących objawów – atopowe zapalenie skóry u dzieci może rozwinąć się z wiekiem w kolejną fazę, której konsekwencje towarzyszą niektórym z nich nawet przez kilka kolejnych lat. Wówczas zmiany skórne rozprzestrzeniają się na całe ciało – występują przede wszystkim w zgięciach łokci i pod kolanami. U starszych dzieci wysypka może obejmować rozleglejsze obszary, a skóra staje się przy tym nienaturalnie szorstka. Widoczne zmiany pojawiają się niekiedy także na grzbietach dłoni i stóp.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – codzienna pielęgnacja

Wyjątkowo wrażliwa i podatna na działanie alergenów skóra maluchów wymaga nie tylko ich unikania i stałej obserwacji ze strony rodziców, ale także zastosowania odpowiednich kosmetyków. Atopowe zapalenie skóry u dzieci zawsze wymaga zapewnienie im dodatkowej warstwy ochronnej – w tej roli najlepiej sprawdzają się emolienty. Ich działanie, zapobiegające przesuszaniu skóry, trzeba jednak regularnie wspomagać aplikowaniem kolejnych warstw. Dbałość o regularne stosowanie kosmetyków jest jedną z podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać w przypadku podobnych dolegliwości. Jeżeli odpowiednie preparaty, delikatne, naturalne tkaniny i powstrzymywanie malucha przed drapaniem się nie przyniosą wystarczających efektów, zawsze możemy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Na szczęście atopowe zapalenie skóry u dzieci może zostać załagodzone poprzez leki przeciwhistaminowe. W skrajnych przypadkach, kiedy dojdzie do zakażenia bakteryjnego, lekarz może zalecić także podanie antybiotyku. Przed sięgnięciem po jakiekolwiek leki warto jednak zapytać o radę specjalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *