Majtki chłonne czy pieluchomajtki dla dorosłych – czym się różnią?

Nietrzymanie moczu jest wbrew pozorom problemem niezwykle często spotykanym. Obok leczenia dla pacjenta i jego opiekunów bardzo ważne jest również poczucie bezpieczeństwa i komfortu, które można sobie zapewnić, sięgając po odpowiednie środki higieniczne. Na rynku jest ich całe mnóstwo. Które zatem wybrać? Kiedy zacząć stosować majtki chłonne, a kiedy pieluchomajtki?

Na początku, kiedy nietrzymanie moczu nie jest zbyt nasilone, można stosować wkładki i podpaski urologiczne. Są chłonne, delikatne dla skóry i absorbują przykre zapachy. Niestety problem może się nasilać wraz z wiekiem lub postępem chorób towarzyszących, m.in. choroby Parkinsona. Wtedy pomocne okazują się majtki chłonne oraz pieluchomajtki dla dorosłych. Są one dostępne w aptekach, a ich zakup może być finansowany przez NFZ. Czym wyróżniają się te produkty?

Komfort przed wszystkim

Zarówno majtki chłonne, jak i pieluchomajtki przeznaczone są dla osób ze średnim lub ciężkim nietrzymaniem moczu. Są wykonane z wysokiej jakości chłonnych materiałów, które nie podrażniają skóry (to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku osób unieruchomionych, których skóra jest narażona na powstanie odleżyn). Można ich używać w dzień i w nocy.

By jeszcze bardziej podnieść komfort pacjentów, producenci w niektórych produktach stosują specjalne wskaźniki wilgoci, które informują, że nadszedł czas na zmianę zabezpieczenia.

Majtki chłonne dla dorosłych

Majtki chłonne przypominają tradycyjną bieliznę. Opinają ciało, stąd umieszczony wewnątrz wkład chłonny się nie przesuwa. Ich zarys nie jest też widoczny pod warstwą ubrań, dzięki czemu noszenie majtek urologicznych jest komfortowe i bezstresowe. Co ważne, bardzo łatwe jest ich zakładanie i zdejmowanie. Majtki chłonne mają po bokach specjalne szwy, które wystarczy rozerwać, następnie ściągnąć bieliznę i wyrzucić ją do kosza.

By dobrze dopasować majtki chłonne, należy zdecydować się na odpowiedni rozmiar. To bardzo ważne, bo będą wówczas właściwie przylegać do ciała i nie będą się przemieszczać. Dla pacjenta oznacza to maksimum bezpieczeństwa i wygody.

Pieluchomajtki dla dorosłych

Z kolei pieluchomajtki dla dorosłych są bardziej chłonne i grubsze, nadal jednak można ukryć je pod ubraniami (właściwie dobrane nie odznaczają się). Mają wysoki stopień chłonności. Wybierane są często przez osoby, u których problem nietrzymania moczu jest bardzo zaawansowany, ale też kupują je opiekunowie osób o ograniczonej aktywności, leżących lub w podeszłym wieku. Łatwo je założyć, bo posiadają pas biodrowy lub rzepy.

Pieluchomajtki dla dorosłych, podobnie jak majtki chłonne, produkowane są w kilku rozmiarach. Dobranie odpowiedniego sprawi, że bielizna przez cały czas będzie znajdować się na swoim miejscu, a ich użytkownik będzie czuł się będzie wygodnie.

Refundacja na środki higieniczne

Zakup bielizny chłonnej dla dorosłych jest sporym wydatkiem, zwłaszcza dla osób starszych i chorych. Warto wiedzieć, że można starać się o refundację z NFZ. By ją otrzymać, należy zgłosić się do lekarza, który zawarł umowę z NFZ i poprosić o zlecenia na zaopatrzenie w środki pomocnicze. Przysługują one pacjentowi raz na miesiąc i pozwalają zredukować choć pewną część wydatków.

Stosowanie urologicznych środków higienicznych nie jest niczym wstydliwym. Dziś cechują się one bardzo wysoką jakością. Pozwalają czuć się komfortowo i bezpiecznie. Sięgają po nie osoby w różnym wieku. Trzeba bowiem wiedzieć, że nietrzymanie moczu nie jest problemem spotykanym wyłącznie w grupie seniorów. Często dotyka też osoby młode. Ponadto warto uświadomić sobie, że istnieją skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu.

Jeden komentarz do “Majtki chłonne czy pieluchomajtki dla dorosłych – czym się różnią?

  • 29 marca 2019 o 12:46
    Bezpośredni odnośnik

    Osoby aktywne, które mają lekki albo średni problem z nietrzymaniem moczu mogą korzystać też z wkładek urologicznych, które są dyskretne i wygodne, a także wystarczająco chłonne. Przykleja się je do bielizny, więc nie ma się poczucia dyskomfortu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *