Z czego wynika problem ze wzdęciami?
Problem występowania wzdęć dotyczy praktycznie wszystkich. Każdemu zdarza się mieć niestrawność, cierpieć na bóle brzucha i wzdęcia. Uczucie pełności, natężone oddawanie gazów związane mogą być z zaburzeniami flory bakteryjnej jelita grubego, zmianami czynnościowymi lub specyficzną dietą.
Z czego biorą się wzdęcia?
Wzdęcia są problemem dotykającym każdego w każdym wieku. W normalnych warunkach powinniśmy być stanie swobodnie oddawać stolec oraz gazy. Niemniej jednak zdarza się, że pod wpływem specyficznych pokarmów, leków, zatruć lub innych czynników niemożliwe jest efektywne oddawanie gazów, któremu towarzyszy utrzymujące się uczucie rozpierania, pełności i bólu – nawet pomimo oddawania dość często gazów. Jest to silny dyskomfort, wpływający istotnie na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Jedną z najczęstszych przyczyn wzdęć są oczywiście niestrawności wszelkiej miary, wśród nich wyróżnić trzeba np. nietolerancje pokarmowe – szczególnie laktozy.
Nadmierna produkcja gazów w jelicie, obok zaburzeń perystaltyki należy do najczęstszych przyczyn dolegliwości, które określane są jako wzdęcia. Brzuch jest wysklepiony wysoko, twardy, bolesny, a dyskomfort nasila się przy poruszaniu. Jest to standardowy obraz wzdęć, który związany może być z nadprodukcją gazów przez bakterie – przede wszystkim metanu i siarkowodoru. Nadmierna produkcja wynika głównie z zaburzeń flory bakteryjnej – wyjazd do innych stref klimatycznych, radykalna zmiana diety lub też spożyciem pokarmów,
które nie mogą być do końca strawione. Tak jest między innymi przy nietolerancji laktozy, która nie jest rozkładana przez enzymy, natomiast podlega rozkładowi przez bakterie, które się nią żywią i w łańcuchu przemian metabolicznych uwalniają metan oraz siarkowodór.
Jak leczyć wzdęcia?
Efektywne leczenie tych dolegliwości opiera się na kontroli diety, nieobjadaniu się, spożywaniu pokarmu na długo przed pójściem spać oraz ograniczaniem nietolerowanych pokarmów. W leczeniu farmakologicznym sprawdzić się mogą preparaty kinetyczne, albo simetikon.