Mąka i produkty zbożowe – podstawa pełnowartościowej diety
Pieczywo i inne produkty zbożowe stanowią jeden z podstawowych składników zdrowej diety, gdyż dostarczają nam energii. Niezwykle ważne jest to, aby produkty zbożowe znajdowały się w każdym posiłku, gdyż są głównym źródłem energii. Składają się głównie z węglowodanów złożonych, a zwłaszcza ze skrobi. Warto jeść więcej produktów z mąki żytniej, gdyż zawiera ona więcej mikroelementów niż pszenna i mniej glutenu.
Mąka żytnia sitkowa – znakomita mąka do wypieku chleba
Jedną z odmian mąki żytniej jest mąka sitkowa oznaczana jako typ 1400. Mąka żytnia sitkowa znakomicie sprawdza się jako podstawowy składnik do pieczenia chleba i ma szerokie zastosowanie w piekarnictwie – do wypieku żytniego pieczywa pełnoziarnistego i mieszanego. Poza tym jest używana do wysypywania foremek do pieczenia chleba oraz do przygotowania do zakwasu na żur. Z tego rodzaju mąki otrzymujemy chleb żytni sitkowy. Poza tym mąki żytniej używa się również do produkcji spirytusu oraz wódki.
Charakterystyka mąki żytniej sitkowej
Mąka sitkowa uzyskana z żyta wyróżnia się kremowo-brązowym kolorem, natomiast nie posiada charakterystycznego zapachu. Jest chlebową mąką gruboziarnistą, co oznacza, że jest przeznaczona do wypieku pieczywa. Mąka sitkowa powstaje w wyniku mielenia całych ziaren zboża i mąka nie jest przesiewana, dzięki czemu zawiera śladowe ilości otrębów i zarodków. W porównaniu do mąki pszennej zawiera dużo więcej błonnika, minerałów i przeciwutleniaczy.
Mąka żytnia – mniej glutenu i niższy indeks glikemiczny
Mąka żytnia jest dość powszechnie stosowania do wypieku pieczywa. Żyto zawiera mniej białka oraz skrobi niż pszenica, dlatego mąka żytnia ma mniejszą zawartość glutenu. Jest to jednak białko o lepszej wartości biologicznej. Poza tym mąka żytnia w porównaniu z pszenną zawiera więcej minerałów – magnezu, wapnia, cynku, manganu i potasu. Warto pamiętać, że żyto wpływa lepiej na stężenie glukozy we krwi – ze względu na niższy indeks glikemiczny. Ma to szczególne znacznie w diecie przeznaczonej osób z cukrzycą, dlatego powinny wybierać pieczywo żytnie zamiast pszennego.
Jak powstaje mąka sitkowa?
Mąka żytnia sitkowa jest poddawana specjalnemu przetwarzaniu. Do jej przemiału wykorzystywane jest całe bielmo znajdujące się w ziarnie oraz części okrywy owocowo-nasienną, czyli tzw. otręby. Odsiewa się jedynie część grubszych otrąb. Mąka sitkowa oznaczona jest jako Typ 1400 co oznacza poziom zawartości otrębów. W porównaniu od mąki luksusowej (typ 550) jest ona bogata w otręby, natomiast posiada ich mniej niż mąka razowa (Typ 2000). Typ mąki wskazuje również na zawartość tzw. popiołu, czyli ilości substancji mineralnych w mące. Mąka żytnia w sklepie naturalniezdrowe to produkt najwyższej jakości wytwarzana w tradycyjny sposób. Dostępna jest w 1kg oraz 3kg torebkach w niezwykle korzystnej cenie.
Żyto to podstawa słowiańskiej kuchni. Kiedyś wyrabiano mąkę także z prosa. Polecam tę z szarłatu.