Jakie są przyczyny i objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może występować nawet u 10 na 100 000 osób rocznie i rozwinąć się u każdego niezależnie od wieku. Dowiedz się, jakie są przyczyny i pierwsze objawy tej dolegliwości, a także jak powinna wyglądać dieta po operacji usunięcia wyrostka.

Przyczyn zapalenia wyrostka robaczkowego, czyli ślepej i cienkiej „rurki” o wielkości od 5-20 cm połączonej z kątnicą (jelito grube), może być wiele. Najczęstszą z nich jest zatkanie wyrostka przez bardzo twarde grudki kału nazywane kamieniami kałowymi. Inne rzadsze przyczyny to m.in. niedokrwienie i martwica ścian wyrostka, a także zmiany guzowate czy obecność pasożytów.

Jakie są objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego?

Ze względu na możliwą różną budowę wyrostka i indywidualną reakcję organizmu na stan zapalny w jego obrębie objawy mogą być bardzo różnorodne. Najbardziej typowy jest silny ból brzucha – nieprzyjemny i trudy do opisania, który po pewnym czasie zaczyna się lokalizować po prawej stronie nieco powyżej pachwiny. Bólowi towarzyszy najczęściej także utrata apetytu, nudności, wymioty i gorączka. Jeśli nie udamy się do lekarza będzie się on prawdopodobnie nasilać promieniując na całą jamę brzuszną i może dojść także do zatrzymania wydalania moczu. Na tym etapie istnieje już ryzyko zapalenia otrzewnej. Z tego względu każdy silny ból brzucha warto konsultować z lekarzem, który ma możliwość przeprowadzenia badań by wskazać jego przyczynę.

Wyrostek robaczkowy – dieta w pierwszych dobach

Wyrostek robaczkowy objęty ostrym stanem zapalnym najczęściej jest usuwany chirurgicznie. Jeśli do tego dojdzie, w pierwszych dobrach po operacji stopniowo rozszerza się dietę chorego. Według protokołu współczesnej i kompleksowej formuły opieki okołooperacyjnej, już w dniu zabiegu podane powinny zostać płyny, jak woda czy słaba herbata. Jeżeli będą akceptowane i nie pojawią się nudności czy wymioty, można rozpocząć podawanie lekkich posiłków. Muszą mieć one rozdrobnioną i delikatną konsystencję. Najczęściej bazują na ryżu, gotowanych warzywach z dodatkiem białego pieczywa i produktach bogatych w białko. Szybkie rozpoczęcie żywienia ma swój cel, ponieważ opóźnianie momentu wprowadzenia posiłków nie zmniejsza, a może zwiększać liczbę powikłań. Decyzja w tej kwestii oczywiście ostatecznie należy do lekarza prowadzącego. W niektórych szpitalach po operacjach chirurgicznych w pierwszej kolejności podawana jest żywność medyczna, np. Impact Oral lub Resource Protein, ponieważ ma łatwą do spożycia formę i zawiera komplet składników odżywczych. Często polecana jest ona także, jako uzupełnienie jadłospisu jeszcze przez jakiś czas po operacji.

Co po wyjściu ze szpitala?

Usunięty został wyrostek robaczkowy. Dieta jednak jeszcze przez kilka tygodni powinna być delikatna i przy tym dostarczać maksimum ważnych składników. Pomocne okazuje się tym samym stosowanie zasad diety łatwostrawnej. Innymi słowy, z jadłospisu na jakiś czas trzeba wyeliminować wzdymające warzywa strączkowe, kapustne i cebulowe, owoce suszone, śliwki, gruszki, pełnoziarniste produkty zbożowe, a ponadto tłuste produkty mleczne, tłuste mięso czy zawierające duże ilości tłuszczu zimne i ciepłe sosy. Niewskazane są też ostre przyprawy, słodycze i napoje zawierające alkohol. Dodatkowo, posiłki powinny być gotowane, gotowane na parze lub duszone i pieczone bez dodatku tłuszczu. Warto jeść też mniejsze porcje, ale częściej. Jeśli po operacji pojawi się osłabienie, a lekarz sugeruje, że istnieje ryzyko niedożywienia, to po konsultacji z lekarzem do diety może zostać włączona także wspomniana wcześniej żywność medyczna.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *