Jak wybrać dobrego dietetyka?
Coraz więcej osób w naszym społeczeństwie zmaga się z dodatkowymi kilogramami. Problem dotyczy już dzieci w wieku przedszkolnym! To pokazuje, że nadwaga i otyłość stały się chorobami cywilizacyjnymi, często idącymi w parze z innymi popularnymi dziś schorzeniami. Dla niejednego całkowita zmiana sposobu odżywiania i skuteczne zrzucenie zbędnych kilogramów to tak naprawdę niekończąca się batalia. Często w tym wypadku potrzebny jest specjalista, czyli dietetyk.
Usługi dietetyków stały się bardzo modne, niestety, na rynku nie brakuje też pseudo-dietetyków, którzy zamiast pomóc, szkodzą, oczywiście w imię szybkiego zarobku. Jak więc rozpoznać dobrego dietetyka, który okaże się profesjonalistą i udzieli mądrych wskazówek na temat odżywiania?
Kim jest dietetyk?
Zanim zaczniemy rozglądać się za dietetykiem o dobrej renomie, warto dowiedzieć się, kim właściwie jest ta osoba i czego możemy od niej wymagać. Zgodnie z definicją, którą możemy znaleźć w sieci, dietetyk to „wykwalifikowany specjalista zajmujący się ochroną zdrowia”, posiadający wiedzę z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego.
Szczególnym rodzajem jest dietetyk kliniczny. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie profilaktyki chorób dietozależnych poprzez stworzenie indywidualnego programu odżywiania oraz leczenie żywieniowe w różnych stanach chorobowych. Dietetyk NIE JEST zatem kimś w rodzaju coacha, który zachęca do przejścia na dietę, aktywności fizycznej czy przyjmowania suplementów w celu schudnięcia i wyćwiczenia idealnej sylwetki.
Tylko osoba odpowiednio wykwalifikowana może być dobrym dietetykiem. I z pewnością do kogoś takiego pragniemy trafić, jeżeli zamierzamy zadbać o swoje zdrowie poprzez zbilansowaną dietę. Ale jak to zrobić?
Sprawdź wykształcenie i doświadczenie
Jak wspomnieliśmy, polskie prawo nie reguluje zbytnio tego, kto może wykonywać zawód dietetyka, przez co pojawiło się mnóstwo „dietetyków”, którzy swoją „karierę zawodową” opierają na kilkutygodniowym kursie lub przeczytanych książkach. Ktoś taki z pewnością nie jest zaznajomiony z meandrami żywienia osób chorych, nie może więc komuś takiemu pomóc. Dlatego poszukując odpowiedniego dietetyka, mocno zwracajmy uwagę na jego wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe.
Prawdziwy dietetyk powinien ukończyć studia wyższe na kierunku dietetyka i mieć tytuł licencjata lub magistra. Nie bez znaczenie jest też doświadczenie zawodowe, to z kim współpracował i jakie osiągał efekty. Warto też sprawdzić, na jakiej uczelni się szkolił, gdyż nie każda zapewnia tak samo dobre przygotowanie do wykonywania zawodu. W poszukiwaniu dobrego dietetyka oczywiście bardzo może pomóc nam Internet i zamieszczone w nim opinie na temat różnych lekarzy. Na przykład na stronie mediraty.pl, wpisując w wyszukiwarce słowo „dietetyk” znajdziemy wiele cennych informacji na ten temat, między innymi ile kosztuje leczenie u dietetyka i jak przygotować się do pierwszej wizyty.
Pamiętajmy także, że dobry dietetyk nie zaproponuje podejrzanie niskiej ceny za rozpisanie jadłospisu. To zwykle wabik na tych, którzy chcieliby szybko i tanio schudnąć. Tymczasem leczenie u renomowanego dietetyka może wiązać się ze sporymi kosztami. Dlatego możesz skorzystać ze strony mediraty.pl także po to, by uzyskać wsparcie finansowe na leczenie i rozłożyć koszty na wygodne raty. Dowiedz się więcej na www.mediraty.pl.
Dodatkowe badania to podstawa
Dietetyk z prawdziwego zdarzenia nigdy nie będzie „wróżył z fusów”. Znaczy to tyle, że nie pozwoli sobie na stawianie diagnoz czy układanie jadłospisu bez zapoznania się z naszymi najnowszymi wynikami badań. Warto więc przygotować je na pierwszą wizytę, zwłaszcza, gdy już wiemy, co nam dolega i chcemy dostosować sposób żywienia do zdiagnozowanej choroby. Gdy nie będziemy mieć jakichś istotnych wyników, dobry dietetyk z pewnością zleci ich wykonanie. Tylko w ten sposób jest w stanie dostosować sposób żywienia do naszych potrzeb, jak i ograniczeń.
Podejście do pacjenta
Pseudo-dietetycy, o których pokrótce wspomnieliśmy wcześniej, są nastawieni na szybki zysk, co łatwo wyczuć w ich podejściu do pacjentów. Przede wszystkim obiecują szybkie i zawrotne wyniki cudownej diety, na przykład 10 kilogramów mniej w trzy tygodnie, a do tego zachwalają lub co gorsza, sprzedają suplementy, które rzekomo mają dokonać cudów i pomóc nam osiągnąć idealną sylwetkę w kilka dni. Nie tak pracuje profesjonalista.
Przede wszystkim żaden dobry dietetyk kliniczny nie ułoży diety na pierwszej wizycie. Ma on indywidualne podejście do pacjenta, a to wiąże się z dogłębnym przeanalizowaniem jego przypadku i dostosowaniem sposobu żywienia do stanu zdrowia, preferencji i umiejętności kulinarnych, trybu życia, a nawet zasobności portfela. Dieta jest niejako szyta na miarę i ma idealnie odpowiadać pacjentowi – tylko wtedy będzie skuteczna, a pacjent szybko się nie zniechęci jej stosowaniem.
Dobry dietetyk to też taki, po którym widać, że na co dzień jest pasjonatem zdrowego odżywiania, zna nowinki z zakresu dietetyki, ciągle się szkoli i sprawia mu to radość.
Dietetyk kliniczny i jego zadania
Wspominaliśmy tu głównie o dietetyku klinicznym i nie bez przyczyny, gdyż to właśnie taki dietetyk zajmuje się odżywianiem człowieka w chorobie. Jego zadaniem jest dostosowywać jadłospis do różnych etapów choroby tak, aby nie dopuścić do jej rozwoju lub nawet wspomóc leczenie i całkowite wyzdrowienie. W tym przypadku nie tyle chodzi o kalorie czy zrzucenie nadwagi, ale o ogólne dopasowanie sposobu żywienia do jednostki chorobowej.
W jakich schorzeniach dietetyk kliniczny może nam pomóc?
Dietetyk kliniczny z doświadczeniem i odpowiednim przygotowaniem zawodowym może układać jadłospisy dla pacjentów borykających się z cukrzycą i wspomnianą wcześniej insulinoopornością, nadciśnieniem, miażdżycą i innych chorób dietozależnych, ale też w przypadku nowotworów, gdy organizm potrzebuje szczególnych wartości odżywczych do walki z chorobą.