Dietetyka – czym się zajmuje?
W ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość społeczna na temat wpływu prawidłowego żywienia na zmniejszenie ryzyka związanego z występowaniem wielu poważnych i przewlekłych chorób, takich jak otyłość, alergie pokarmowe, choroby układu sercowo-naczyniowego, osteoporoza, czy choroby nowotworowe. Dlatego dietetyka cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem zarówno ze strony lekarzy, jak i samych pacjentów.
Na czym polega praca dietetyka?
Dietetyka jest nauką interdyscyplinarną, obejmującą wiele różnych dziedzin nauki. Dietetyk posiada więc nie tylko wiedzę z zakresu żywienia, ale również anatomii i fizjologii, biochemii, medycyny oraz psychologii. Osoby praktykujące w tym zawodzie zajmują się ponadto upowszechnianiem wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania, profilaktyką chorób dietozależnych, analizą składu i pochodzenia produktów żywnościowych, czy też opracowaniem wytycznych dotyczących diety dla dzieci w żłobkach, szkołach i przedszkolach. Dietetycy odgrywają bardzo ważną rolę w leczeniu otyłości, które nie ogranicza się jedynie do opracowania prawidłowego jadłospisu. Współpraca z pacjentami wymaga indywidualnego podejścia, konsekwencji i często również stałej współpracy z terapeutami, lekarzami, czy też rehabilitantami.
W czym może pomóc dietetyka?
Do dietetyka najczęściej zwracają się osoby, które zmagają się z nadwagą lub niedowagą, a także cierpiące z powodu przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby tarczycy, trzustki i innych narządów oraz zbyt wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Dietetyk przed opracowaniem odpowiedniego planu żywieniowego musi dokładnie zapoznać się z wynikami badań pacjenta, poznać historię jego chorób, a także uzyskać informacje na temat jego stylu życia – dotychczasowego żywienia, aktywności fizycznej lub jej braku oraz predyspozycji genetycznych. Dopiero po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i analizie wyników badań możliwe jest ustalenie jadłospisu odpowiedniego dla danego pacjenta. Jest to zadanie wymagające dużej precyzji i wiedzy, gdyż nieprawidłowo dobrana dieta może spowodować więcej szkód niż korzyści.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dietetyka?
W Polsce wiele osób oferuje usługi z zakresu dietetyki, jednak ich wiedza i kwalifikacje nie są równe. Przed wizytą w gabinecie dietetyka warto więc uzyskać informacje dotyczące jego merytorycznego przygotowania do zawodu – wykształcenia kierunkowego, przebytych kursów, a także jego dotychczasowego doświadczenia. Dobry dietetyk stale się rozwija, zdobywając nową wiedzę, umiejętności i podnosząc kwalifikacje.
Dokładnie, dieta dopasowana przez dietetyka do indywidualnych potrzeb organizmu. Znam kilka osób które korzystają z pomocy dietetyków wyglądają bardzo dobrze zewnetrznie i chwalą sobie tych specjalistów.