Dieta to nie wszystko – jakie suplementy można stosować podczas ciąży?
Ciąża to wyjątkowy pod wieloma względami okres w życiu kobiety. By móc w spokoju i dobrym zdrowiu oczekiwać na przyjście maleństwa na świat, do codziennego życia trzeba wprowadzić dość znaczące zmiany. W tym czasie zapotrzebowanie organizmu na różne substancje odżywcze, witaminy i minerały znacznie wzrasta. Zdrowa dieta to nie wszystko – niektóre mikroelementy okazują się trudno przyswajalne z pożywienia i wymagają dodatkowej suplementacji. Jakie suplementy może i powinna przyjmować w okresie ciąży przyszła mama?
Dieta w ciąży – o co należy ją uzupełnić?
Aby maleństwo rozwijało się prawidłowo, jego mama powinna utrzymywać zbilansowaną dietę, obfitującą przede wszystkim w białko zwierzęce, a także złożone węglowodany i wielonasycone kwasy tłuszczowe. Dieta w ciąży musi też zawierać wszystkie niezbędne minerały i witaminy, które warunkują odpowiedni, zrównoważony rozwój dziecka. Niektóre z nich okazują się szczególnie ważne, dlatego zaleca się ich suplementację w postaci syntetycznej.
Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących konieczne jest stosowanie preparatów zawierających składniki, których pozytywny wpływ na ciążę został jednoznacznie udowodniony – a więc: kwas foliowy, wielonasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, jod i witaminę D3.
Dieta dla ciężarnej a suplementy
Jeśli chodzi o kwas foliowy, w postaci syntetycznej przyswaja się on znacznie lepiej niż z pożywienia – z uwagi na to, że jest substancją łatwo rozpadającą się pod wpływem temperatury i światła słonecznego, straty podczas przygotowywania potraw z zawierających go składników wynoszą nawet 85%. Dlatego też suplementacja folianów okazuje się konieczna. Rekomendowana przez PTG dawka to 0,4 mg/dobę przez cały okres ciąży.
Spośród wielonasyconych kwasów wielotłuszczowych kluczowy dla rozwoju maleństwa okazuje się kwas dohozaheksaenowy (DHA). Zalecana dawka to od 600 do 1000 mg na dobę, w zależności od stanu zdrowia i nawyków żywieniowych ciężarnej. Z uwagi na to, że u kobiet w ciąży stosunkowo często diagnozuje się niedokrwistość, PTG zaleca również profilaktyczną suplementację żelaza – dawka optymalna dla kobiety w ciąży to 26-27 mg na dobę.
Minerałem bardzo istotnym, jeśli chodzi o rozwój dziecka w okresie płodowym, jest również jod, który w naszym klimacie niezwykle trudno pozyskać z natury – zdrowa dieta w tym przypadku więc nie wystarczy. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, biorąc pod uwagę zalecenia WHO w tej kwestii, rekomenduje kobietom ciężarnym suplementację jodu na poziomie 200 mikrogramów na dobę. Ostatnią z substancji wymagających suplementacji przez cały okres ciąży jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju układu kostnego i krwionośnego witamina D3. Zalecana aktualnie dawka dobowa dla kobiet w ciąży to 2000 IU.
W kwestii suplementacji koniecznie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. To on, na podstawie aktualnych wyników badań przyszłej mamy, będzie w stanie określić odpowiedni poziom danych substancji i zaleci właściwe preparaty.
U mnie świetnie uzupełnił niedobory witamin i minerałów suplement Pregna Plus i co dla mnie najważniejsze zaczęłam się cieszyć na nowo swoja ciążą!