Czym jest i dlaczego warto suplementować tokoferol?
Tokoferol dla wielu z nas może brzmieć dość tajemniczo – w rzeczywistości pod tą nazwą kryje się cenna dla naszego zdrowia witamina E, słynąca przede wszystkim z silnego działania przeciwutleniającego. Kto powinien pomyśleć o jej suplementacji i w jakiej formie najlepiej ją przyjmować?
Właściwości witaminy E
Wiemy już, że walka z wolnymi rodnikami to podstawowe zadanie witaminy E w ludzkim organizmie. To jednak nie wszystko. Tokoferol obniża ponadto poziom cholesterolu i zapewnia nam odpowiednią kondycję mięśni. Wpływa także na utrzymanie prawidłowej krzepliwości krwi. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, sięgają po witaminę E także w celu leczenia niepłodności. Poza przyjmowaniem wewnętrznym, można stosować ją także miejscowo – wykazuje bowiem zdrowy wpływ na naszą skórę. Tokoferol jest składnikiem wielu kosmetyków przeciwzmarszczkowych, a także sprawdza się jako cenny dodatek do innych preparatów. W kosmetyce występuje przede wszystkim jako alfa-tokoferol oraz octan alfa-tokoferolu. Może pełnić rolę ochronną, walcząc z osłabieniem elastyczności i wysuszeniem naskórka lub działać pomocniczo jako środek zwalczający przebarwienia skóry. Działanie przeciwzapalne i wspieranie gojenia ran to dodatkowy atut tego składnika wielu kosmetyków stosowanych bezpośrednio na skórę. Witamina E doskonale sprawdza się również na włosy, dlatego tak często znajdziemy ją w składzie szamponów i odżywek.
Tokoferol – suplementacja
Zanim rozpoczniemy suplementację tokoferolu, powinniśmy upewnić się, czy faktycznie jest nam ona potrzebna. Witamina E może być dostarczana organizmowi wraz z pokarmem. Znajdziemy ją w wielu produktach spożywczych, jednak tylko część z nich może zapewnić nam jej odpowiednie ilości. W tym celu zaleca się spożywanie takich produktów, jak np. pomidory, szpinak, ziarna słonecznika, oregano czy oliwa. W wielu przypadkach niezbędna okazuje się jednak dodatkowa suplementacja w postaci dostępnych w każdej aptece kapsułek. Zaleca się ją zwłaszcza osobom wykazującym problemy z płodnością, a także pacjentom zmagającym się z problemami z krzepliwością krwi. Na niedobory witaminy E narzekają także osoby, które zmagają się z anemią lub zauważają u siebie problemy z koncentracją, wypadanie włosów i pogorszenie widzenia. Wśród sygnałów, które często są wymieniane jako wskazanie do rozpoczęcia suplementacji, wymienić możemy także ogólne zmęczenie i rozdrażnienie. Dawkowanie tokoferolu zależy od wybranego preparatu i powinno być zgodne z zaleceniami zawartymi w jego ulotce.