Skuteczne leczenie zakrzepicy
Zakrzepica atakuje dość podstępnie, bo bardzo długo nie daje właściwie żadnych objawów. Pojawia się głównie u osób starszych, po sześćdziesiątym roku życia. Jeśli jest niezdiagnozowana i nieleczona potrafi być chorobą zagrażającą bezpośrednio życiu. Jak zapobiegać tej chorobie i jak ją leczyć?
Przyczyny i rozwój choroby
Zakrzepica może spowodować śmierć w ciągu dosłownie kilku sekund. Choroba ta ma kilka nazw. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czy zapalenie żył to nazwy, które używane są wymiennie. Zwykle wszystko zaczyna się w żyłach, które znajdują się w łydkach, czasami w udach lub w miednicy.
I choć powstający zakrzep nie stwarza zagrożenia dla życia, to jego oderwanie się od ściany naczynia krwionośnego może być przyczyną zatoru tętnicy płucnej i śmierci w ciągu zaledwie kilku chwil, dlatego gdy pojawi się zakrzepica leczenie należy rozpocząć natychmiast.
W układzie krążenia, krew musi być w ciągłym ruchu. Ta, która znajdzie się w naczyniach krwionośnych nóg musi być sprawnie odprowadzana w górę, jeśli chciałaby zawrócić, sprawne zastawki znajdujące się w naczyniach żylnych uniemożliwią jej to. Jednak, jeśli krew będzie zatrzymywać się w nogach, wytworzy się stan zapalny, który doprowadzi do uszkodzenia ścian naczyń. W tych miejscach zaczynają się wówczas tworzyć skrzepliny.
Organizm różnie sobie z tym radzi. Najczęściej skrzepliny wchłaniają się samoistnie. W sytuacjach gdy tak się nie dzieje, zaczynają blokować naczynie i uniemożliwiać normalną pracę całego układu. Powstaje zapalenie żył.
Jeśli skrzep oderwie się od naczynia, zostanie poniesiony z nurtem krwi do góry i jeśli jest on duży, może zablokować całą tętnicę płucną. To grozi bezpośrednio ekstremalną niewydolnością krążenia i niestety natychmiastową śmiercią.
Objawy choroby
Zwykle przez długi czas, ba – nawet przez długie lata, bóle w łydkach identyfikowane są jako zwykłe skurcze mięśni. Różnica jest tylko taka, że skurcz ustępuje w krótkim czasie, a ból oznaczający chorobę nasila się.
Dolegliwości są jeszcze większe przy zginaniu stopy i w czasie chodzenia. Nogi często puchną w okolicach kostek, a skóra jest zaczerwieniona i wyraźnie miejscowo cieplejsza. Czasem występuje nawet podwyższona temperatura całego ciała.
Profilaktyka i leczenie
Zakrzepica najczęściej pojawia się u pacjentów cierpiących na żylaki, zapalenie żył powierzchniowych oraz u tych, który mają nadmierną krzepliwość krwi. W grupie ryzyka są pacjenci onkologiczni i kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą w okresie menopauzy.
Profilaktyka polega na stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, środków zmniejszających krzepliwość krwi. Gdy choroba rozwinie się podejmuje się kolejne kroki.
Leczenie tej choroby jest długotrwałe, ale zwykle skuteczne. Jeśli więc pojawi się zakrzepic leczenie polega na podaniu zastrzyków podskórnych z heparyną, które chory może nawet robić sobie sam.
Podaje się kolejne środki rozrzedzające krew oraz preparaty które wzmacniają i chronią naczynia żylne. Czasami zdarza się tak, że leki przyjmuje się blisko rok, a następnie, by zapobiec nawrotom choroby, trzeba używać specjalnych podkolanówek i rajstop uciskowych.
Niestety zdarzają się ciężkie postacie choroby. Dzieje się tak szczególne u pacjentów obciążonych genetycznie takimi skłonnościami. W przypadku ostrej zakrzepicy leczenie jest skomplikowane, czasami wymaga operacyjnego usunięcia skrzepliny lub umieszczenia w żyle specjalnych filtrów, uniemożliwiających przedostawanie się zakrzepów do tętnicy płucnej.