Ostre zapalenie zatok – jak leczyć?

[REKLAMA]

Jeżeli przy przeziębieniu pojawia się ból głowy wywołujący nieprzyjemny ucisk w twarzy, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem zatok. W niniejszym artykule można znaleźć informacje w jaki sposób skutecznie leczyć ostre zapalenie zatok.

Ostre zapalenie zatok leczenie

Jeżeli zatoki zablokowane są przez stan zapalny, to w pierwszej kolejności należy skupić się na zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej dróg oddechowy. Jeżeli uda się zmniejszyć obrzęk, to wówczas zdecydowanie łatwiej będzie pozbyć się dokuczliwej wydzieliny, która znacząco utrudnia wentylację zatok przynosowych. Przy ostrym zapaleniu zatok stosuje się przede wszystkim preparaty, które w swoim składzie zawierają chlorowodorek pseudoefedryny. Głównym zadaniem leków jest oczywiście zwężenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu znacząco zmniejsza się uczucie ucisku. Godne polecenia są także leki, które w swoim składzie zawierają kwas acetylosalicylowy. Dzięki niemu można nie tylko złagodzić bóle głowy. Opisywany kwas działa również przeciwzapalnie.

Jak wygląda leczenie ostrego zapalenia zatok?

Poza powyżej opisanymi lekami bardzo dużym zainteresowaniem przy ostrym zapaleniu zatok cieszy się inhalacja parowa. W dużej mierze to właśnie dzięki inhalacji można ograniczyć katar i dokuczliwy kaszel. Aby upłynnić lepką wydzielinę warto zadbać także o zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej kupić porządny nawilżacz powietrza, dzięki któremu ograniczy się zbyt szybkie wysychanie śluzówki. Przy zalegających wydzielinach ulgę przynieść może również systematyczne płukanie zatok. W każdej porządnej aptece można znaleźć gotowe zestawy do samodzielnego płukania nosa. Przed skorzystaniem z płukanki warto zastosować specjalne leki rozrzedzająca gęstą wydzielinę.

Domowe sposoby na ostre zapalenie zatok

W początkowym okresie choroby możliwe jest leczenie ostrego zapalenia zatok domowymi sposobami. Inhalację można przeprowadzić za pomocą zwykłej miski z gorącą wodą. Bardzo ważne jest również to, aby systematycznie pić dużą ilość płynów. Aby nawilżyć błonę śluzową nosa warto skorzystać ze specjalnego roztworu soli fizjologicznej. Objawy zwalczać można również okładami z gorącego ręcznika. Odwiedzając aptekę warto kupić porządne krople do nosa, które nie tylko obkurczą błonę śluzową, ale również zmniejszą obrzęk. Pamiętać należy o tym, że kropli nie można stosować dłużej niż 5-7 dni.

Leczenie farmakologiczne – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli ostre zapalenie zatok trwa dłużej niż 10 dni i co gorsze objawy jeszcze bardziej się nasilają, to niezbędne jest wówczas leczenie antybiotykami. Aby pozbyć się zakażenia bakteryjnego należy regularnie przyjmować przepisane przez lekarza antybiotyki przez cały okres trwania terapii. Objawy powinny ustąpić po 7-14 dniach. Pamiętać należy także o tym, aby przyjmować leki nawet wtedy, gdy objawy ustąpią. Wynika to oczywiście z tego, że nawrotne zapalenie jest zdecydowanie trudniejsze do wyleczenia. Jeżeli antybiotyk nie przynosi satysfakcjonujących efektów, to niezbędna jest kolejna wizyta u doświadczonego laryngologa, który wykona kolejne badania i najprawdopodobniej przepisze nowe leki. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że zapalenie zatok może mieć podłoże grzybiczne. W takiej sytuacji niezbędne jest oczywiście stosowanie leków przeciwgrzybicznych. W poważniejszych przypadkach niezbędne jest leczenie operacyjne. Ostre zapalenie zatok może wynikać również z problemów alergicznych. W takiej sytuacji najczęściej leczenie polega na podaniu glikokortykosteroidów donosowych. Więcej na temat ostrego zapalenia zatok i innych chorób laryngologicznych przeczytasz na: https://www.cmpromed.pl/aktualnosci/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *