Nadciśnienie krwi

[REKLAMA]

W układzie krwionośnym dorosłego człowieka krąży ok. 5 litrów krwi. Ta niezwykła substancja dociera do każdej komórki organizmu, dostarczając tlen i składniki odżywcze oraz oczyszczając z produktów przemiany materii. Ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic nazywane jest ciśnieniem tętniczym. Podlega ono licznym zmianom, a u zdrowego człowieka powinno wynosić 120/80 mm Hg.

Czym jest krew?

Krew to płynna tkanka, która krąży w układzie krwionośnym człowieka dzięki czynności serca. Składa się z osocza oraz elementów morfotycznych, czyli komórek. Jest nieprzezroczysta, a dzięki zawartej w erytrocytach hemoglobinie ma kolor intensywnie czerwony. Krew tętnicza jest żywoczerwona, natomiast żylna ciemnoczerowna.

W organizmie człowieka krew pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim transportuje tlen, substancje odżywcze, hormony i produkty przemiany materii. Poza tym reguluje temperaturę ciała, bierze udział w procesach krzepnięcia i procesach obronnych organizmu.

Kilka słów o grupach krwi

Prawidłowe oznaczenie grupy krwi ma duże znaczenie w przypadku konieczności doboru krwi do transfuzji czy leczenia. Grupa krwi zależy od charakterystycznych białek znajdujących się w erytrocytach. Białka te nazywane są antygenami grup krwi. Tworzą one różne układy grupowe krwi, z czego najważniejsze są grupy główne AB0 oraz Rh.

Wyróżnia się cztery podstawowe grupy krwi:

  • A – 40% ludności,

  • B – 12% ludności,

  • AB – 8% ludności,

  • 0 – 40% ludności.

Oznaczenie konkretną literą oznacza, że w próbce krwi nie ma krwinek zawierających wymieniony typ białka lub nie ma w niej białek A i B (grupa 0).

Czym grozi nadciśnienie tętnicze?

O nadciśnieniu tętniczym można mówić wtedy, gdy wartości co najmniej dwóch pomiarów wykonanych w gabinecie lekarskim podczas dwóch osobnych wizyt są równe lub wyższe 140/90 mm Hg. Krew przepływając przez tętnice ze zwiększonym ciśnieniem, wywiera na ich ściany silniejszy nacisk, przez co stopniowo je uszkadza.

Nadciśnienie może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, uszkodzenia wzroku i nerek. Można mu zapobiegać, stosując odpowiednią dietę, np. https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/nadcisnienie-tetnicze/, utrzymując prawidłową masę ciała i unikając stresu. Nadciśnienie można skutecznie leczyć – przy nadciśnieniu I stopnia często wystarcza zmiana stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *