Leczenie nietrzymania moczu – od czego zacząć?

[REKLAMA]

Nietrzymanie moczu to rodzaj dolegliwości, która ze względu na swoją specyfikę bywa dla pacjenta mocno uciążliwa. Objawy NTM mogą bowiem przybierać na sile zwiększając u chorego odczuwany dyskomfort i uczucie wstydu. Często zdarza się, że są na tyle nasilone, iż mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie, ograniczając możliwość podejmowania różnych aktywności. Choć trudno zapobiegać rozwojowi nietrzymania moczu, gdyż jego wystąpienie bardzo często jest wynikiem pogarszającej się ogólnej kondycji organizmu, na szczęście podejmując odpowiednie działania można znacznie zredukować jego objawy. Jak leczyć NTM i kiedy udać się do lekarza?

Nietrzymanie moczu – jak rozwija się dolegliwość?

NTM nie zawsze rozwija się szybko, a objawy dolegliwości bywają nasilone. Bardzo często dolegliwość ta rozwija się niemalże niepostrzeżenie przez kilka lat. Zdarza się, że pacjent bardzo długo bagatelizuje jej pierwsze objawy, zwlekając z wizytą u specjalisty. Tymczasem jak to zazwyczaj bywa, im szybciej zostaną podjęte odpowiednie działania i wdrożone właściwe metody leczenia tym większa szansa na powrót do pełnej sprawności.

Niepokój powinno wzbudzić każde, nawet pojawiające się sporadycznie upuszczenie chociażby kilku kropel moczu, które odbywa się w sposób niekontrolowany, np. podczas kichania, kasłania, czy też wytężonego wysiłku. Każda z tych sytuacji jest bowiem oznaką tego, że siła mięśni dna miednicy mogła ulec osłabieniu na skutek działania różnorakich przyczyn.

Wśród tych najczęściej występujących wymienia się m.in. wytężoną pracę fizyczną, związaną z podejmowaniem na co dzień wzmożonego wysiłku fizycznego, zmiany hormonalne zachodzące w organizmie (u kobiet szczególnie w okresie menopauzy), przebyte interwencje chirurgiczne, schorzenia neurologiczne, dodatkowo u kobiet przebyty poród, u mężczyzn zaś przerost gruczołu krokowego – tzw. prostata. Osłabienie siły mięśni dna miednicy, powodujące utratę kontroli nad pęcherzem jest też rezultatem ogólnego pogorszenia kondycji organizmu w skutek zachodzących w nim procesów starzenia. To właśnie z tego powodu problem nietrzymania moczu jest tak bardzo rozpowszechniony u osób starszych.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Bez względu na wiek pacjenta oraz ogólny stan jego zdrowia, w przypadku wystąpienia objawów świadczących o możliwości rozwoju NTM zawsze warto podjąć próby leczenia schorzenia, nawet jeśli ich zakres miałby się ograniczyć wyłącznie do zredukowania stopnia nasilenia objawów. Warto bowiem pamiętać, że nietrzymanie moczu w swoich skutkach jest bardzo uciążliwe dla chorego oraz jego opiekunów i w przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby, może być dodatkowym źródłem złego samopoczucia.

Przy nietrzymaniu moczu leczenie należy rozpocząć tuż po wystąpieniu pierwszych objawów związanych z utratą kontroli nad pęcherzem. Odkładanie wizyty u specjalisty może tylko utrudnić skuteczne leczenie. Warto więc pokonać swój wstyd i udać się do lekarza. Na początek może to być lekarz rodzinny, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu, zleci wykonanie podstawowych badań i w razie konieczności skieruje do lekarza specjalisty. Kluczem do sukcesu w przypadku leczenia nietrzymania moczu jest właściwa diagnoza, czyli ustalenie głównej przyczyny odpowiedzialnej za postępującą utratę kontroli nad pęcherzem. Dopiero w oparciu o nią lekarz podejmuje decyzję co do sposobu leczenia schorzenia. Wśród najczęściej wymienianych form leczenia NTM wymienia się farmakoterapię, fizjoterapię oraz leczenie operacyjne.

Leczenie nietrzymania moczu jest procesem długotrwałym, dlatego przez cały czas jego trwania warto stosować chłonne produkty higieniczne, które pozwolą ograniczyć odczuwany przez chorego dyskomfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *