Kłopoty z pęcherzem? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić!
Zapalenie dróg moczowych może pojawiać się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w różnym wieku. Ze względu na krótszą cewkę moczową problem ten zdecydowanie częściej dotyka jednak kobiety. Dlaczego? Odpowiadamy w artykule.
Dzieje się tak dlatego, iż na skutek charakterystycznej budowy anatomicznej częściej dochodzi u nich do przeniesienia pałeczek kałowych (bakterie E.coli) znajdujących się w odbycie w okolice ujścia cewki moczowej, skąd z kolei przedostają się one w głąb dróg moczowych i zaczynają się namnażać, wywołując stan zapalny. Najbardziej narażony na rozwój stanu zapalnego jest pęcherz – prowadzi to do zapalenia dolnych dróg moczowych. Kiedy dojdzie do zapalanie narządu, u pacjenta pojawiają się uciążliwe objawy, których nie można bagatelizować. Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza i co zrobić, aby uniknąć ponownego zakażenia?
Zapalnie dróg moczowych dolnych – kiedy pęcherz boli…
Zapalenie dróg moczowych jest dolegliwością, która generuje szereg przykrych i dość mocno uciążliwych dla pacjenta objawów. Wśród tych, które występują najczęściej, wymienia się przede wszystkim: częste parcie na pęcherz (tzw. częstomocz) przy jednoczesnym oddawaniu niewielkiej ilości moczu, ból i pieczenie, które towarzyszą oddawaniu moczu, a także bóle w dole brzucha. W zależności od stopnia nasilenia objawy te mogą stawać się coraz bardziej uciążliwe. Jednym z objawów współwystępujących ze stanem zapalnym dolnych dróg moczowych jest przejściowa utrata kontroli nad pęcherzem. Skutkuje ona mimowolnym wyciekiem niewielkich ilości moczu, do którego dochodzi poza świadomością pacjenta. W takim przypadku problem nietrzymania moczu zazwyczaj ma charakter przejściowy i ustępuje wraz z wyleczeniem stanu zapalnego pęcherza. Zdarza się jednak, że lubi powracać, podobnie jak sam stan zapalny. Dlatego też w przypadku jego wystąpienia niezwykle ważne jest podjęcie właściwych metod leczenia, które pozwolą zniwelować główną przyczynę dolegliwości, a tym samym pokonać problem nietrzymania moczu.
Nie zapominaj o higienie!
Jak już wspomniano, zapalenie dróg moczowych oraz towarzyszące mu symptomy najczęściej mijają pod wpływem zastosowania adekwatnych do skali ich natężenia metod leczenia. Zdarza się jednak, że dolegliwość nawraca. Dzieje się tak m.in. na skutek zaniedbań w zakresie przestrzegania zasad higieny. Dotyczy to zarówno częstotliwości mycia okolic intymnych, jak i rodzaju stosowanych do tego celu produktów. Powinny one zawierać jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego, a także substancji wyrównujących poziom pH.
Jeśli wraz z rozwojem stanu zapalnego pojawi się także problem z nietrzymaniem moczu, wówczas niezbędne jest sięgnięcie po produkty higieniczne przeznaczone dla osób, u których zaburzona została świadoma kontrola nad pęcherzem. Są nimi wkładki oraz pieluchomajtki. Po pierwszy z produktów powinny sięgnąć osoby, u których dochodzi do mimowolnego wycieku małych ilości moczu – tzw. kropelkowe nietrzymanie moczu. Drugi zaś to propozycja dla tych, u których w wyniku zaawansowania problemu dochodzi do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza w sposób nieświadomy.