Jak rozpoznać i leczyć boreliozę?
Borelioza to choroba, o której Polacy wiedzą coraz więcej. Trzeba mieć na uwadze, że najczęściej powiązana jest ona z kleszczami. Skoro obecnie zaczyna się sezon, kiedy to będziemy bardzo chętnie udawać się do lasu i na łąki, warto wiedzieć, jak rozpoznać chorobę oraz jak ją leczyć.
Czym jest borelioza?
Jeśli chodzi o boreliozę, jest to choroba wywoływana przez bakterie zaliczane do krętków. Wiele z nich wywołuje dolegliwości stawowe, inne z kolei neurologiczne. Poza tym część bakterii powoduje zmiany skórne. Jeśli wziąć pod uwagę chorobę, jaką jest borelioza, objawy, które są najpowszechniejsze to tak zwany wędrujący rumień. Jest to zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, które może być lekko wypukłe, ciepłe i bolesne przy dotyku. To właśnie rumień występuje w około 30 proc. przypadków ukąszenia przez kleszcze. W tej fazie pojawiają się objawy grypopodobne. Jeśli pacjent nie dostanie wówczas antybiotyków, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. Wówczas w ciągu kilku tygodni, maksymalnie miesięcy pojawia się zapalenie stawów, ale i zaburzenia kardiologiczne czy neurologiczne.
Mniej więcej po roku borelioza jest już chorobą przewlekłą. Jakie wówczas objawy daje borelioza? Norma to gorączka, dreszcze, bóle głowy, ból gardła, ból stawów, tiki mięśni czy sztywność stawów. Poza tym osoba zakażona może podwójnie widzieć, mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, a nawet orientacją przestrzenną.
Jak wykryć boreliozę?
Ktoś to podejrzewa u siebie boreliozę powinien przeprowadzić takie badanie. Niestety zła wiadomość jest taka, że nawet ono, w 100% nie potwierdzi lub nie wykluczy choroby. Podstawowe badania są dwa:
- borelioza IgG
- borelioza IgM
Oba polegają na badaniu przeciwciał. Problem w tym, że w surowicy pojawiają się one dopiero kilka tygodni po zakażeniu, kiedy choroba już się rozwija. W Polsce dodatkowo popularny jest test ELISA, który często fałszuje wyniki i jest skuteczny tylko w 30%. Lepsze rezultaty (ok. 70%) daje test Western Blot, jednak zrobić go można minimum 3 tygodnie od ukąszenia. Najdokładniejszy wynik daje natomiast PCR, które polega na poszukiwaniu DNA bakterii.
Jak leczyć boreliozę?
Jeśli zaatakowała borelioza, leczenie podjęte niezwłocznie jest skuteczne. Wówczas choroba nie zostawia szkód w organizmie zakażonego. Pomagają z pewnością również naturalne środki na boreliozę. Tutaj wybór jest bardzo szeroki, a wśród nich Borrelin 6, Szczeć – Yango, Vilcacora – Yango.
Istotne natomiast jest również to, aby właściwie chronić się przed boreliozą. Należy mieć na uwadze, że na razie nie ma na rynku szczepionki na boreliozę. Co kluczowe, po przejściu boreliozy nie nabywa się odporności. Przede wszystkim należy dobrze chronić się przed kleszczami wszelkimi dostępnymi metodami, na przykład przez właściwy ubiór.
Poza tym borelioza leczona może być również antybiotykami. Wśród takich metod leczenia zachodzi jednak sporo kontrowersji. W taki sposób nie należy też leczyć chorych na tzw. zespół poboreliozowy.
Widać w związku z tym wyraźnie, że borelioza to choroba dosyć groźna, o której w dalszym ciągu wiemy stosunkowo niewiele. Najbezpieczniej leczyć ją naturalnymi środkami.
Bolerioza . Choroba przenoszona przez kleszcze . U zwierzat zwana babesioza., warto zapoznac sie z artykuylem poniewaz w razie ataku mamy krotki czas na reakcje