Jak pomóc osobie z ubytkiem słuchu?
Coraz więcej osób w obecnym zabieganym świecie boryka się z problemem utraty słuchu, przyczyniającym się do pogorszenia jakości życia. Nawet jeżeli my sami się z tym nie spotkaliśmy, zapewne jakaś osoba z naszego otoczenia musi z tym żyć. Nie jest to łatwe, dlatego jeśli wiemy, że nasz bliski zmaga się z takim problemem, nie zostawiajmy go z tym samym. Pomoc jemu będzie również pomocą dla nas, żeby móc sprawniej się porozumieć z osobą z ubytkiem słuchu. Może to dotyczyć podjęcia decyzji o umówieniu na wizytę jeśli zauważymy niepokojące nas objawy, wspierać przy codziennej komunikacji czy pomagać przy kluczowych do załatwienia sprawach. Nie jest to łatwe, ponieważ wymaga odwagi, cierpliwości i wytrwałości, ale jest niezwykle ważne.
Małymi kroczkami
Ubytki słuchu są dolegliwością, która towarzyszy wielu osobom z naszego otoczenia. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę o ich posiadaniu. Co więcej, nawet jeżeli zmiany te są naprawdę wyraźne i nie ulega wątpliwości, że coś jest na rzeczy to wielu pacjentów nie chce przyjąć tego stanu rzeczy do wiadomości. ‘Kto jest niezdiagnozowany, ten jest zdrowy’… jednak w przypadku ubytków słuchu jest to bardzo mylne myślenie. Im prędzej zdecydujemy się na leczenie i założenie aparatu słuchowego, tym lepiej, ponieważ dana wad nie będzie narastać. Chcąc pomóc naszemu bliskiemu, który ma problem, ale nie chce się leczyć powinniśmy w lekki sposób opowiedzieć o korzyściach płynących z rehabilitacji słuchu i o sposobach tego wykonywania. Empatia i wsparcie to podstawa.
Razem raźniej
Osoby zmagające się z ubytkiem słuchu myślą, że jest to wyłącznie ich problem i nikt nie powinien się do tej kwestii wtrącać. Jednak tak naprawdę to nie jest problem indywidualny, tylko zbiorowy. Odbija się to na wszystkich osobach w otoczeniu pacjenta niesłyszącego, do czego muszą się dostosować. Dlatego jeżeli mamy obok kogoś kto ma problem, ale nie chce z tym nic zrobić, a sama rozmowa z nim nie pomaga, połączmy siły z przyjaciółmi i rodziną. Jest to istotny problem, dlatego jeżeli nie dajemy radę przezwyciężyć oporu w pojedynkę, poprośmy resztę rodziny, przyjaciół o wsparcie. Gdy jedna osoba zwraca uwagę na ubytek słuchu można stwierdzić, że się czepia. Jednak, gdy więcej osób w łagodny sposób będzie przypominać o konieczności zbadania słuchu może się to w końcu udać.
Zadbajmy o komunikację
Jednym z głównych problemów związanym z ubytkiem słuchu jest to, że jest to kwestia bardzo krępująca. Pacjent ma poczucie, że jest gorszy i w pewnym sensie wykluczony społecznie. Dlatego jeśli chcemy pomóc takiej osobie, zadbajmy o odpowiednią komunikację. Podczas rozmowy utrzymujmy kontakt wzrokowy z osobą, która cierpi na ubytek słuchu. Musimy być dosyć blisko, aby nasza twarz była dobrze widoczna -szczególnie usta. Mówmy powoli, naturalnie, bez zbędnego podnoszenia głosu i krzyku. Jeśli decydujemy się na rozmowę, unikajmy głośnych zatłoczonych miejsc lub ograniczmy źródła hałasu np. ściszając radio lub telewizor.