Hemoroidy – objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy, czyli powiększone żyły w odbycie, a także dolnej części odbytnicy, stanowią powszechnie występujący problem. Niemal trzy na cztery osoby dorosłe cierpią co jakiś czas z powodu hemoroidów, a wraz z wiekiem wzrasta ryzyko ich wystąpienia. Najczęściej objawem hemoroidów jest krwawienie z odbytu, czy pieczenie i świąd okolicy odbytu. Przyczyn ich występowania może być wiele – problem ten dotyka w szczególności kobiet w ciąży, osób otyłych, cierpiących na zaparcia czy osób spożywających niewielkie ilości błonnika pokarmowego (1).

Rodzaje hemoroidów

Wyróżnia się hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze z nich zlokalizowane są w dolnej części odbytnicy i najczęściej nie dają bolesnych objawów, nawet w przypadku wystąpienia krwawienia. Hemoroidy te mogą wypadać czy też wystawać poza okolice odbytu.

Z kolei hemoroidy zewnętrzne rozrastają się pod skórą wokół odbytu, która jest podrażniona i w konsekwencji daje bolesne objawy – niekiedy jest to silny i gwałtownie pojawiający się ból. Ten rodzaj hemoroidów może być również wyczuwalny lub widoczny w okolicy odbytu 3.

Jakie są przyczyny występowania hemoroidów?

Hemoroidy odbytu związane są z zaburzeniem przepływu krwi, co skutkuje jej gromadzeniem i zwiększeniem naczyń w okolicach odbytu. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na powstawanie hemoroidów. Uważa się, że są one spowodowane współistnieniem kilku czynników powiązanych z odżywianiem, trybem życia czy aktywnością fizyczną.

Najczęściej wskazuje się na takie przyczyny jak:

  • siedzący tryb życia,
  • ciąża,
  • otyłość,
  • zaparcia,
  • biegunka,
  • wysiłek podczas wypróżniania,
  • niskie spożycie błonnika,
  • długotrwałe siedzenie w toalecie,
  • regularne podnoszenie ciężarów,
  • biegi długodystansowe,
  • marskość wątroby,
  • wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych,
  • guzy miednicy małej (1, 2, 3).

Objawy hemoroidów

Wskazuje się, że aż 40% osób cierpiących na hemoroidy odbytu nie doświadcza żadnych objawów. Najczęściej zgłaszanym objawem hemoroidów wewnętrznych jest krwawienie (jasnoczerwona krew), które zazwyczaj jest związane z wypróżnianiem i niemal zawsze jest bezbolesne. Do innych objawów hemoroidów wewnętrznych zalicza się:

  • uczucie „wypadania” tkanki, czyli wypadanie hemoroidów,
  • nietrzymanie stolca,
  • podrażnienie okolic odbytu,
  • uczucie pełności w okolicy odbytu,
  • wydzielanie śluzu (4).

Z kolei hemoroidy zewnętrzne częściej związane są z odczuwaniem bólu, ze względu na stymulowanie wewnętrznych naczyń okołoodbytniczych na skutek zakrzepicy. Jakie objawy najczęściej wskazują pacjenci z tym rodzajem hemoroidów?

  • odczuwanie bolesnej masy w okolicy okołoodbytniczej,
  • krwawienie (krew jest ciemniejsza niż w przypadku hemoroidów zewnętrznych),
  • obrzęk wokół odbytu,
  • podrażnienie lub swędzenie w okolicy odbytu,
  • uczucie dyskomfortu (1, 4).

Leczenie hemoroidów

Aby ograniczyć większość objawów hemoroidów, często wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, które pozwolą uniknąć sporadycznych zaostrzeń. W pierwszej kolejności warto rozważyć sposoby najmniej inwazyjne. Kluczowe elementy leczenia obejmują modyfikację stylu życia oraz sposobu odżywiania. Wybór metody postępowania uzależniony jest od wieku, zaostrzenia objawów czy chorób współistniejących. Poniżej znajdziesz wskazówki, których zastosowanie może okazać się przydatne (3, 4).

1. Zwiększ spożycie błonnika pokarmowego i przyjmowanie płynów.

Zachowanie to pozwala na zmiękczenie stolca, a także ułatwienie wypróżniania i ograniczenie nacisku na hemoroidy. Błonnik znajdziesz w produktach takich jak owoce, warzywa czy produkty pełnoziarniste. Zacznij stopniowo zwiększać jego spożycie do 25-30 g na dobę. Możesz również rozważyć z lekarzem zastosowanie błonnika PHGG, czyli częściowo hydrolizowanej gumy gur, który znajdziesz w preparacie OptiFibre®. Produkt ten zawiera 100% błonnika pochodzenia roślinnego. Jego zastosowanie pomoże Ci przywrócić równowagę mikrobioty jelitowej, zmiękczyć stolec, a także zwiększyć częstotliwość wypróżnień. Preparat ten może również okazać się skutecznym rozwiązaniem na zaparcia (3).

2. Wprowadź inne modyfikacje w swojej diecie.

Wskazane jest ograniczenie spożycia tłuszczu, pikantnych przypraw czy alkoholu (4,5).

3. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną.

Wystarczy 20-30 minut dziennie szybkiego spaceru, aby poprawić pracę jelit i złagodzić uciążliwe dolegliwości. Niestety, siedzący tryb życia sprzyja hemoroidom (3,5).

4. Pamiętaj o odpowiednich nawykach w toalecie.

Postaraj się korzystać z toalety wtedy, kiedy poczujesz potrzebę wypróżnienia się. Zaplanuj sobie czas każdego dnia, aby móc spokojnie usiąść na kilka minut w toalecie, np. po posiłku. Postępowanie to może pomóc Ci w regularnym wypróżnianiu się. Pamiętaj jednak, aby nie przebywać w niej zbyt długo (3,5).

5. Jeżeli powyższe sposoby nie są skuteczne, pomocne może okazać się zastosowanie odpowiednich leków czy preparatów.

Możesz rozważyć wykorzystanie leków zwiększających napięcie ścian naczyń żylnych, a także ograniczających ich przepuszczalność (np. zawierające hesperydynę). Pomocne może być także zastosowanie maści czy czopków, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz miejscowo ochronne (np. z kwasem hialuronowym czy tlenkiem cynku).

6. W przypadkach zaawansowanych, kiedy metody mało inwazyjne są bezskuteczne, konieczne może okazać się leczenie operacyjne.

Polega ono na bezbolesnym usunięciu guzków krwawniczych, co jednak może wiązać się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań (2).

Piśmiennictwo:

  1. Mayo Clinic. Hemorrhoids. Pobrany 19.04.2022 r. z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268
  2. Medycyna Praktyczna. Hemoroidy (żylaki odbytu) – jak wyglądają i czym są hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne, skąd się biorą i jak przebiega ich leczenie? Pobrany 19.04.2022 r. z https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy
  3. Harvard Health Publishing. Hemorrhoids and what to do about them. Pobrany 19.04.2022 r. z https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them
  4. Sun Z., Migaly J. Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management. Clinics in Colon and Rectal Surgery 2016; 29 (1): 22-29.
  5. Kołodziejczak M. Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej. Medycyna Rodzinna 2011; 1: 7-11.

OptiFibre® to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosuj pod kontrolą lekarza. Do postępowania dietetycznego u pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego w celu ułatwienia wydalania resztek pokarmowych w zaparciach.

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *