Czy można wyleczyć zgrzytanie zębami?
Zgrzytanie zębami to przykra dolegliwość, która występuje w czasie snu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego problemu, ponieważ trudno go wykryć, jeżeli ktoś mieszka sam. Najczęściej w takich wypadkach problem jest wykrywany dopiero w momencie kontroli u stomatologa.
Objawy bruksizmu
Bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami, występuje najczęściej w porze nocnego snu, dlatego ciężko go rozpoznać. Jeżeli jednak występują również takie objawy jak ból szczęki i żuchwy, napięcie mięśni twarzy, rozchwianie zębów czy krwawienie z dziąseł, to warto skonsultować się ze swoim dentystą lub udać się do stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu bruksizmu. Nieleczony bruksizm pogarsza stan zębów, lecz także może wywoływać inne dolegliwości bólowe.
Przyczyny bruksizmu
Nie ma jednoznacznej przyczyny bruksizmu. Stomatolodzy wskazują jednak na czynniki, które mogą powodować bruksizm. Należą do nich między innymi przewlekły stres, nieprawidłowy zgryz, źle założone wypełnienia czy uzupełnienia protetyczne, a także nieprawidłowości występujące w obrębie szczęki i żuchwy.
Leczenie bruksizmu
Leczenie bruksizmu jest konieczne, jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami. Bruksizm jest przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów stomatologii estetycznej, na przykład do założenia licówek. U osób, które cierpią na nawykowe zgrzytanie zębami, licówki mogłyby ulec szybkiemu uszkodzeniu. Jednym ze sposobów leczenia bruksizmu jest przygotowanie specjalnych szyn nagryzowych, które niwelują skutki zgrzytania zębami. Dzięki szynom poprawia się stan uzębienia. Stomatolog bielany podkreśla także konieczność unikania stresu lub zastosowanie różnorodnych sposobów na relaksację.
Czy bruksizm trzeba leczyć?
Nieleczony bruksizm będzie oddziaływał nie tylko na zęby, lecz także na mięśnie twarzy czy kręgosłupa. Bruksizm odpowiada często także za migrenowe bóle głowy o nieustalonym podłożu. W przypadku podejrzenia bruksizmu warto odwiedzić stomatologa, specjalizującego się w tej dziedzinie.