Choroby stóp

[REKLAMA]

Nasze stopy nie mają łatwego bytu. Codziennie muszą udźwignąć kilkudziesięciokilogramowe ciało człowieka, wykonując przy tym średnio ok. sześciu tysięcy kroków dziennie.

O stopy należy dbać, jeśli tego nie będziemy robić, wówczas odmówią nam posłuszeństwa. Jest to bardzo wrażliwy i ważny element naszego ciała. Szczególnie ważna jest higiena i profilaktyka. Choroby ogólnoustrojowe, źle dobrane obuwie czy noszenie wysokich szpilek mogą prowadzić do powstawania chorób. W momencie, gdy zauważymy, że coś niepokojącego dzieje się z naszymi stopami należy udać się do lekarza specjalisty – podologa.

Grzybica powstaje w momencie, gdy zbyt często nosimy jedne buty oraz zaniedbamy higienę naszych stóp. W butach tworzą się bakterie, należy regularnie zmieniać obuwie oraz dokładnie myć stopy, zwłaszcza pomiędzy palcami. Następstwem grzybicy są: suchość skóry, zaczerwienienie, pęcherz, świąd,  oraz łuszczenie.

Haluksy, to nieestetyczne odchylenie palucha, towarzyszy mu przemieszczenie kości śródstopia. Jest to choroba dziedziczna, duży wpływ na jej rozwój ma noszenie wysokich obcasów. Haluksy mogą prowadzić do powstania stanu zapalnego, któremu towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie, obrzmienie i ból. Jedyną drogą do całkowitego wyeliminowania schorzenia jest zabieg operacyjny. Nieinwazyjne metody leczenia to dobór odpowiedniego obuwia oraz używanie wkładek i aparatów korygujących.

Modzele są spowodowane przez tarcie i ucisk stopy, w miejscu, gdzie znajdują się kości. Odciski występują na skórze pod postacią szarych lub żółte wybrzuszeń, otacza je rumień. Schorzenie to nie jest szczególnie poważne, aby je wyeliminować częstokroć wystarczy zmiana obuwia lub zastosowanie wkładek ortopedyczny. Schorzenia nie powinny lekceważyć osoby, które cierpią na cukrzycę lub słabe krążenie. Modzele to szare lub żółte wybrzuszenia, które są mniej wrażliwe na dotyk niż otaczająca je zaczerwieniona skóra.

Wrastające paznokcie to schorzenie, które powstaje w miejscu między brzegiem paznokcia a skórą otaczającą paznokieć. Naturalnie w tym miejscu powinna znajdować się wolna przestrzeń, w wyniku chorób, urazów oraz źle dobranego obuwia przestrzeń ta zmniejsza się, co prowadzi do powstania schorzenia. Dochodzi do pogrubienia skóry i zaczerwienienia, którym towarzyszy ból, może pojawić się również wydzielina. Leczenie polega na stosowaniu opatrunków ze środkami odkażającymi, zaleca się, aby paznokcie były obcinanie na prosto. Jeśli choroba ma cięższe objawy, wówczas dokonuje się częściowego usunięcia płytki paznokcia oraz skóry wokół niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *