Bezdech senny – jak leczyć?
Bezdech senny jest patologią w swobodnym przepływie powietrza, które umożliwia prawidłowe oddychanie. Dopiero od niedawna bezdech senny zdiagnozowano jako chorobę. Może się ona nawet rozwijać nie dają konkretnych objawów.
Podczas snu organizm nie pracuje tak intensywnie jak za dnia, jest to okres odpoczynku. Oddech jest nie tylko spowolniony, ale osłabiony, dlatego łatwo o zaburzenie jego rytmu. W wyniku obturacji, powietrze nie przepływa swobodnie jak u zdrowego człowieka. Mamy do czynienia z trzema podstawowymi typami bezdechu: ośrodkowy, obturacyjny i mieszany. Do pomiaru saturacji służy specjalne urządzenie, jak na przykład pulsoksymetr NONIN, dzięki czemu będziemy w stanie regularnie wykonywać badania. Nie do końca jasne są przyczyny powstawania bezdechu, ale do nich z pewnością można zaliczyć schorzenia górnych dróg oddechowych. Niektórzy pacjenci także skarżyli się na kołatanie serca czy też niepokój.Takie stany sprzyjają niedotlenieniu organizmu, które mogą być bardzo niebezpieczne dla pacjenta. Dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia bezdechu sennego.
Leczyć bezdech senny można za pomocą odpowiednich urządzeń jak aparaty cpap, czy też inhalatory. Głównymi objawami, które wskazują na bezdech senny to głośne chrapanie, problemy z zasypianiem, niespokojny sen i częste zmienianie pozycji podczas spania. O ile zdrowi ludzie też chrapią, to u osoby chorej na bezdech senny będzie ono dość charakterystyczne. W trakcie dnia na bezdech senny wskazują jasno niektóre objawy, jak chociażby ból głowy, pojawiający się tuż po przebudzeniu. Może pojawić się także problem z koncentracją. U niektórych pacjentów zaobserwowano także nadmierne pobudzenie. Oczywiście, nie wszystkie objawy muszą się pojawić w jednym czasie. Bezdech senny wymaga konsultacji z lekarzem, podczas której zostanie wybrana odpowiednia metoda leczenia. Wcześniejsze rozpoznanie choroby to skuteczniejsze walka z nią. Nie można bagatelizować problemu, tym bardziej, że będzie z czasem się nasilał.