4 przyczyny migreny, o których nie miałeś pojęcia
Migrena jest powszechnie występującą chorobą – pulsujący, ostry ból dotyka niemal 18% społeczeństwa, z czego większość stanowią kobiety. Wywołać ją mogą najróżniejsze czynniki, u każdego chorego indywidualne. Unikanie ich wpływa na skuteczną profilaktykę i zapobieganie bólom migrenowym.
Choć istnieje wiele nowoczesnych leków (na przykład zapisywane przez lekarza tryptany albo dostępny od niedawna bez recepty kwas tolfenamowy), wciąż uważa się, że migreny nie da się całkowicie wyleczyć. Istnieją jednak sposoby, które pomagają w znacznym stopniu zapobiegać jej nawrotom.
Jak zapobiegać atakom migreny?
Profilaktyka migreny polega przede wszystkim na prowadzeniu dzienniczka choroby. Zapisując wszystkie czynniki towarzyszące wystąpieniu ataku masz większe szanse na prawidłowe rozpoznanie „czynników zapalnych”. Z pomocą może przyjść także farmakologia. Jeśli cierpisz na częste migreny, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Badania wskazują, że niektóre leki (na przykład kwas tolfenamowy połączony z tryptanami) mogą obniżyć częstotliwość występowania nawrotów. W razie wystąpienia bólu, możesz posiłkować się lekami dostępnymi bez recepty – są to niesteroidowe leki przeciwzapalne i bardziej specjalistyczny kwas tolfenamowy. Oto 4 potencjalne przyczyny migreny, o których możesz nie wiedzieć. Znając je, będziesz mógł ich unikać i dzięki temu stosować skuteczniejszą profilaktykę choroby.
1. Za mała albo za duża ilość snu
Czy wiedziałeś, że nie tylko niewystarczająca ilość snu może wywołać ból głowy? Częstym zjawiskiem jest migrena występująca w weekendy, mająca swoje źródło w zbytnim przedłużaniu czasu nocnego odpoczynku. Zapomnij o sobotnim „odsypianiu”! Aby uniknąć migreny, śpij regularnie co najmniej 7 godzin na dobę.
2. Konserwanty w diecie
Lubisz kabanosy, parówki, wędliny, słone paluszki, fast foody, chipsy…. Stop! Te wszystkie produkty zawierają całą masę szkodliwych konserwantów. Jeśli chcesz pozbyć się bólu głowy, musisz pozbyć się też tych składników z jadłospisu.
3. Zbyt intensywne zapachy
Perfumy, odświeżacze powietrza, silnie pachnące przyprawy, płyny do prania i detergenty o intensywnym zapachu… Czy wiedziałeś, że te wszystkie czynniki mogą przyczynić się do wystąpienia migreny? Jeśli lubisz używać różnych zapachów, postaw na te naturalne i mało intensywne. Odświeżacz powietrza możesz zastąpić na przykład świecą zapachową, a perfumami spryskuj odzież, a nie skórę.
4. Za dużo stresu!
Stres to jedna z częstych przyczyn występowania zarówno bezsenności, jak i bólów głowy. Niektórych życiowych sytuacji nie da się uniknąć, ale na co dzień warto dbać o to, aby znaleźć choć kwadrans na techniki relaksacyjne. Znajdź jakąkolwiek czynność, która cię rozluźnia – spokojna gimnastyka i rozciąganie, a może słuchanie ulubionej muzyki lub czytanie książki? Taka „chwila dla siebie” pomoże ci obniżyć ogólny poziom hormonów stresu w organizmie.
Występowanie migreny może również świadczyć o celiakii – tak przynajmniej było w moim przypadku. Migrena wraz z problemem z przybraniem na wadze były głównymi sygnałami dla mojej dietetyczki, aby skierować mnie na badania krwi.