Pracowania USG – przygotowanie do badania ultrasonograficznego
Nowoczesne aparaty do przeprowadzania badań USG spotykamy obecnie zarówno w szpitalach, prywatnych klinikach, mniejszych przychodniach, jak i gabinetach prywatnych lekarzy specjalistów. Wszystko dlatego, że badania USG są bardzo pomocne w diagnozowaniu rozmaitych schorzeń narządów wewnętrznych. Ponadto pozwalają na kontrolowanie postępów w leczeniu. Powszechnie wykorzystuje się je także w przypadku kobiet ciężarnych. Pracowania USG wykonuje badania bardzo sprawnie. Samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, ale czy wymaga specjalnych przygotowań?
Jak się przygotować do badania USG?
Podczas badania USG pacjent nie odczuwa bólu, zatem nie otrzymuje wcześniej żadnego znieczulenia, a tym samym nie istnieje obawa, że przyjmowane przez niego leki mogą wejść w interakcję ze znieczuleniem. Lekarz instruuje pacjenta, jaką ma przyjąć pozycję (zwykle jest to pozycja leżąca), a następnie przykłada do powierzchni skóry specjalną głowicę. Głowica emituje fale ultradźwiękowe, które rozchodzą się w tkankach, odbijają od badanego ośrodka i wracają do odbiornika. Tym samym na monitorze wyświetlany jest obraz przekroju badanego obiektu.
Badanie USG nie wymaga specjalnych przygotowań, choć pracownia USG (nowoczesną pracownią USG dysponuje klinka Fast Medica) może zasugerować co wolno, a czego nie wolno pacjentowi oczekującemu na USG jamy brzusznej.
Przygotowania do USG jamy brzusznej
W przypadku USG jamy brzusznej, pracownia USG zaleca wcześniejsze przeczyszczenie jelit oraz zażycie środka przeciw wzdęciom w przeddzień badania. Taki preparat usunie powietrze z przewodu pokarmowego (powietrze stanowi przeszkodę dla ultradźwięków). Bezpośrednio przed badaniem, a najlepiej w przeciągu sześciu godzin poprzedzających badanie, nie należy spożywać płynów ani pokarmów, a w szczególności płynów gazowanych i słodzonych. Można pic wodę niegazowaną.
Pracownia USG – badania innych narządów
Badania ultrasonograficzne przeprowadza się nie tylko w odniesieniu do narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Równie popularne jest USG ortopedyczne, pozwalające na ocenę stanu stawów i ścięgien. Obecnie wszystkie niemowlęta kierowane są na profilaktyczne badania USG stawów biodrowych – wczesne wykrycie zmian pomaga w zapobieganiu dysplazji stawu biodrowego.
Pracownia USG bardzo często wykonuje również badania USG ginekologiczne i położnicze. Badanie położnicze odbywa się poprzez powłoki brzuszne i pozwala na ocenę rozwoju płodu, jak i ilości płynu owodniowego. USG położnicze jest niegroźne dla płodu, dlatego w czasie ciąży przeprowadza się je kilkukrotnie. Z kolei badanie ginekologiczne wykonuje się przy użyciu sondy przezpochwowej zabezpieczonej osłonką lateksową pokrytą żelem. Takie badanie pozwala na ocenę narządów w miednicy mniejszej.
W pracowni USG wykonuje się również badania piersi, tarczycy, dróg moczowych (przestrzeni zaotrzewnowej – nerki i drogi wyprowadzające mocz, pęcherz moczowy) oraz prostaty.