Zaparcia – jak sobie pomóc?

[REKLAMA]

Zaparcia to problem dotyczący około 20 do 30% populacji. Zdecydowanie częściej problem z nieregularnymi zaparciami mają kobiety niż mężczyźni. Przyczyn zaparć może być wiele. Zaparcia mogą być związane z nieprawidłową dietą, złym stylem życia, chorobami przewlekłymi, stresem czy przemianami hormonalnymi. Często są jedną z dolegliwości męczących kobiety w ciąży.

Zaparcia – czym są?

Według definicji zaparcie to nieprawidłowe, zbyt rzadkie wypróżnienie. Za normę uważa się oddawanie stolca nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Jeśli występują zaparcia to stolce są twarde, oddawane z wysiłkiem i uczuciem niepełnego wypróżnienia.

Zaparcia są dla pacjentów dużą uciążliwością, wiążą się z bólem brzucha, uczuciem dyskomfortu, oraz wzdęciami. Zwykle nie są niebezpieczne i zjawisko zaparć nie zagraża życiu, jednak jeśli zaparcia się powtarzają należy je skonsultować z lekarzem ponieważ mogą świadczyć o zaburzeniach układu trawiennego czy hormonalnego. Na zaparcia skarżą się kobiety w ciąży, osoby starsze, dzieci. Bywa, że są działaniem leków zmniejszających perystaltykę jelit bądź objawem choroby przewlekłej np. niedoczynności tarczycy.

Farmakologiczne metody leczenia zaparć

Pacjenci mają szeroki wybór preparatów bez recepty, które pomogą uwolnić się od zaparć i przywrócić fizjologiczny rytm wypróżnień. Do wyboru są preparaty oparte na wyciągach ziołowych, preparaty z laktulozą, bisakodylem oraz makrogolami. W niektórych przypadkach u pacjentów sprawdzają się leki z gliceryną.

Preparaty zawierające laktulozę zwykle są dostępne w formie płynów i syropów, przykładami takich preparatów są: duphalac, lactulosum, normalac. Zwykle zaleca się szybkie ich połknięcie, bez przetrzymywania w ustach, można je rozcieńczyć odrobiną innego płynu. Ten rodzaj leków sprawdzi się w leczeniu zaparć u dzieci, ze względu na korzystną, łatwą do połknięcia formą leku.

Leki zawierające zioła – senes, działają łagodnie i skutecznie, doraźnie likwidując problem zaparć. W zależności od rodzaju preparatu zaleca się przyjęcie jednej tabletki przed snem. Jeśli leczenie nie pomaga lub stan pacjenta się pogarsza koniecznie należy zasięgnąć porady lekarskiej. Do preparatów zawierających senes zalicza się m.in: Xenna, Herbaya Senes, Senefol, Agiolax.

Tylko leki?

Leki pomagają doraźnie, na co dzień należy pamiętać o regularnych posiłkach obfitujących w błonnik, piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie, powstrzymywaniu się od spożywania mocnej herbaty. Pomocą mogą być suszone śliwki, otręby, dietę należy wzbogacać probiotykami – np. z kiszonych ogórków i jogurtów.

3 komentarze do “Zaparcia – jak sobie pomóc?

  • 21 maja 2019 o 14:02
    Bezpośredni odnośnik

    Jak jestem zdesperowana i mam długie zaparcie to czopków eva/qu używam. Taki czopek rozpuszcza się w kilka minut i po chwili mogę się wypróżnić. Nikt nie lubi czopków, ale jest to lepsze niż doustne środki przeczyszczające.

    Odpowiedz
  • 26 maja 2019 o 12:55
    Bezpośredni odnośnik

    Marta, a ja dotychczas używałam doustnych preparatów przeczyszczających, spróbowałam tych czopków i od teraz będę ich używać jak zajdzie taka potrzeba. Mogę się wypróżnić bardzo szybko po włożeniu czopka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *