Za jakie wartości prozdrowotne cenimy aloes?
Ten znany na całym świecie sukulent możemy dziś znaleźć nie tylko w kosmetykach, ale i w wielu produktach spożywczych. Aloes, wywodzący się z obszarów pustynnych i półpustynnych, mamy obecnie okazję spotykać niemal wszędzie. Czemu zawdzięcza swoją popularność i dlaczego tak chętnie po niego sięgamy?
Aloes – nie tylko roślina doniczkowa
Wiele osób uprawiających aloes na swoim parapecie nawet nie zdaje sobie sprawy z jego pochodzenia czy cennych właściwości. Warto jednak wiedzieć, że nasze babcie często wybierają tę roślinę nie bez powodu – niesie ona bowiem ze sobą wiele dobrego dla naszego zdrowia. Miąższ aloesu może znaleźć wiele zastosowań w kuchni, ale przede wszystkim wykorzystuje się go w medycynie i kosmetyce ze względu na właściwości nawilżające, kojące i regenerujące. Chcąc jednak skorzystać z dobrodziejstw rośliny w domowym zaciszu, a niekoniecznie sięgać po gotowe produkty, także mamy kilka możliwości. Do przygotowania domowej roboty kosmetyków będzie potrzebny miąższ lub sok z aloesu. Z tego składnika uzyskamy m.in. maseczkę do suchej lub tłustej skóry, tonik czy wywar na łojotok i wągry. Przepisów na tego typu preparaty jest bardzo wiele i z łatwością wykonamy je w domowym zaciszu. To samo dotyczy spożywczego zastosowania rośliny. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce mieć w swojej doniczce właśnie aloes!
Lecznicze właściwości aloesu
Poza wspomnianymi wcześniej własnościami, aloes może zrobić dla naszego zdrowia znacznie więcej! Stosowany zewnętrznie, miejscowo, skutecznie łagodzi skutki ukąszeń owadów, a także wspomaga walkę z łuszczycą. Przyjmowany w formie suplementu zalecany jest natomiast osobom zmagającym się z chorobami jelita grubego oraz przy zaburzeniach wątroby. Wodny wyciąg z aloesu może być natomiast stosowany wspomagająco w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że aloes może posłużyć także jako środek pobudzający łaknienie.
W jakiej formie najlepiej przyjmować aloes?
Przeglądając szeroki wachlarz dostępnych produktów na bazie tej rośliny, szczególnie często napotykamy sok z aloesu, z miąższem lub bez, czy żel do picia. Forma spożywania zależy tak naprawdę głównie od naszych preferencji – wszystkie tego typu produkty wykazują podobny wpływ na zdrowie. Alternatywą dla płynnej formy suplementu, wspomagającego leczenie takich schorzeń układu trawiennego i wspierającego odporność, mogą być także kapsułki lub tabletki żelowe. Najsilniejsze działanie wykazuje oczywiście najmniej przetworzona forma miąższu rośliny.
Ja stosuję aloes zewnętrznie, do pielęgnacji skóry. Ma też świetne właściwości kojące i regenerujące. Ale nigdy nie stosowałam wewnętrznie. Artykuł rozbudził we mnie ciekawość i na pewno spróbuję również aloesu w takiej formie.