Przesilenie wiosenne – objawy i sposoby na wiosenne zmęczenie
Coraz dłuższe i cieplejsze dni, więcej słońca, świeże warzywa, rozkwitające pąki kwiatów i zapach deszczu – tak większości z nas kojarzy się wiosna. Maj i czerwiec to miesiące, kiedy odzyskujemy siły i zwiększamy swoją aktywność fizyczną. Jednak zanim one nastąpią, mniej więcej połowa z nas czuje duży spadek energii. Czy przesileniu wiosennemu można zapobiec? Jak sobie z nim radzić?
Syndrom zmęczenia wiosennego – wymówka czy poważny problem?
Presja, ambicje i zobowiązania wymuszają na nas szybkie tempo życia. Są wśród nas tacy, którzy je lubią i nie potrafią zwolnić. Jednak większość z nas ma takie chwile, że potrzebuje odpocząć, spędzić jeden weekend w łóżku lub odpuścić siłownię na 2 tygodnie. Dlaczego tak się dzieje?
Ci, którzy nie zmagali się jeszcze z takim osłabieniem, czasami twierdzą, że to tylko wymówki i że „wystarczy wziąć się w garść”. Jednak przesilenie wiosenne istnieje naprawdę, a w medycynie zostało sklasyfikowane jako syndrom zmęczenia wiosennego.
Objawy przesilenia wiosennego
Przesilenie wiosenne odczuwa mniej więcej połowa z nas – oczywiście w mniejszym lub większym stopniu. Towarzyszą mu chroniczne zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu i spadek kondycji fizycznej, problemy z koncentracją i słaby refleks, większa podatność na stres i częste zmiany nastroju, a także bóle głowy (nawet migreny) i mięśni, a także łamliwość paznokci i nadmierne wypadanie włosów.
Przesilenie często objawia się także przeziębieniami i innymi infekcjami – osłabiony organizm przypomina o sobie w każdy możliwy sposób.
Przyczyny przesilenia wiosennego?
Kiedy zimą jemy mało warzyw i owoców, a dodatkowo rzadko mamy okazję spędzić więcej czasu na słońcu, narażamy się na duże niedobory witamin i minerałów. Nasz organizm przez jakiś czas radzi sobie z ich brakami, ale przychodzi czas, gdy niedobory są już tak duże, że odczuwamy to w każdy możliwy sposób. Dlatego zimą szczególnie należy pilnować zjadanych porcji warzyw. Warto także wybrać się na spacer w każdy słoneczny dzień.
Ponadto mieszkańcy w naszej strefy klimatycznej powinni udawać się na choćby tygodniowy urlop w listopadzie, a także w marcu lub kwietniu. Niestety ignorujemy nasz zegar biologiczny, co dodatkowo osłabia nasz organizm.
Przesilenie wiosenne – jakie witaminy i minerały pomogą odzyskać siły witalne?
W zależności od tego, co nam dolega, powinniśmy zastosować różne preparaty. Probiotyki pomogą nam wzmocnić układ odpornościowy – stosując je, unikniemy infekcji, a jeśli już zachorujemy, łagodniej przejdziemy chorobę i szybciej wrócimy do zdrowia. Magnez usprawni funkcjonowanie układu nerwowego, więc jeśli jesteś nerwowy, ciągle zmęczony i na niczym nie możesz się skupić, stosuj go regularnie. Stosowanie magnezu i potasu zalecane jest wszystkim tym, którym dokuczają skurcze mięśni i spadek formy. Jeśli boisz się, że do lata stracisz połowę włosów, z pomocą przyjdzie Ci skrzyp polny, biotyna i cynk. Żelazo zaś doda Ci energii, która będzie Ci teraz potrzebna.
Pamiętaj, że suplementacja nie zastąpi zbilansowanej diety i ruchu na świeżym powietrzu. Do swoich posiłków włącz jak najwięcej warzyw (postaw na nowalijki), a także owoców. Rób zdrowe sałatki i pyszne koktajle. Na obiad staraj się jeść jak najwięcej ryb morskich, które zawierają dużo kwasów nienasyconych Omega-3. Bardzo ważne jest też, by choć trochę zwolnić, dać sobie więcej czasu na wypoczynek – zarówno na dobry sen, jak i na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Nie masz siły ani ochoty na jogging? Tymczasem spacery po parku będą wystarczające. Powodzenia!